W kieszonce

06/04/2015 § 1 komentarz

Mam ręce w kieszeniach, a kieszenie jak ocean

iwona chmielewskaMariusz Lubomski ma w swoim repertuarze piosenkę Spacerologia z tekstem Sławomira Wolskiego, której refren leci tak: „Mam ręce w kieszeniach, a kieszenie jak ocean, / Powoli chodzę i rozglądam się, / Kieszenie jak ocean, a ręce mam w kieszeniach, / Dlatego wiem gdzie żyję, dobrze wiem”. Zdaję sobie sprawę, że cytat powyższy ma niewiele wspólnego z książką W kieszonce – nową publikacją Iwony Chmielewskiej.

Napisałem „niewiele”, czyli z góry założyłem, że jednak jakiś niewielki, wspólny zbiór jest. Chociaż, przyznaję, jest on drobny, maciupeńki, prawie niezauważalny. Bez trudu można go przeoczyć lub przejść ponad nimi. Można go również zbagatelizować, bo fakt, że mi się teksty ze sobą złożyły, zazębiły, dotknęły w szerszej perspektywie nic nie znaczy. To tylko kwestia osobistego doświadczenia czytelniczego, które podpowiada mi kolejnych kilka zdań z innego autora. Tym razem z wiersza Noc. Sklepik przy pętli Dariusza Sośnickiego: „Jest noc i tak niespodziewanie przychodzi ci z pomocą / ten sklepik stojący przy pętli; możesz tu – nawet nocą – / kupić to wszystko, co się nosi w kieszeniach marynarki / (żetony do telefonu, chusteczki, zapałki, / gumy do żucia), a nawet zagrać w LOTTO(…)”.

W omawianej książce najważniejsze jest pytanie: Co zostało ukryte w kieszonce? Zostaje ono zadane kilka razy, zawsze na lewej stronie, a na prawej widzimy prostokątną kieszeń i wystające zeń „uszy”. I to jest moment, w którym możemy zgadywać, co zostało ukryte, bo po przewróceniu kartki poznamy odpowiedź. Najpierw ją widzimy – zaglądamy do środka, a następnie na prawej stronie czytamy i potwierdzamy. Dzieci noszą w kieszeniach wiele różnorakich (super ważnych!) przedmiotów. Dorośli ograniczają się do tych naprawdę ważnych, takich jak klucze czy telefon. Pozostałe znaczące przekładają do torby i portfela. Ale gdyby tak poprosić wszystkich czytelników o wypróżnienie i wyłożenie na stół zawartości wszystkich kieszeni (spodni, płaszcza, koszuli), to kto wie, co by leżało przed nami…

w kieszonceTo, co ukryte, domaga się odkrycia. Dostajemy niewielką podpowiedź, ale już po chwili okazuje się, że ona prowadzi na manowce, że może nas wywieść w pole. Ostrzegam: nie należy ufać autorce! Ona tak to sobie wymyśliła, byśmy mieli niemałe problemy ze zgadnięciem. A ukryte przedmioty wcale nie są oczywiste. Kto to widział, aby w kieszeni trzymać kraba? I jak to jest możliwe, aby małej kieszonce zmieścił się kajak razem z żaglówką?

Oczywistym jest, że W kieszonce, to książka przede wszystkim dla najmłodszych, dla których będzie grą z wyobraźnią (na wyobraźnię?) i użyteczność przymiotników. Znów się zdradziłem: napisałem „przede wszystkim”, czyli milcząco zakładam, że publikacja może być atrakcyjna także dla czytelników innych grup wiekowych. Dla mnie jest. Przyznaję, nie przeczytałem wszystkich książek Iwony Chmielewskiej, jakie się w Polsce ukazały, jednak kilka tak. A każda kolejna, wbrew moim oczekiwaniom, jest zaskoczeniem.

PS
Mała podpowiedź odnośnie tekstu z IV strony okładki, gdzie stoi: „Pod adresem http://www.mediarodzina.pl/w-kieszonce znajdziesz kieszonki do samodzielnego wypełnienia”. Podany odnośnik nie jest poprawny, a materiałów należy szukać na stronie: klik! klik!

Iwona Chmielewska (tekst & ilustracje), „W kieszonce”, Media Rodzina, Poznań 2015.

[tekst: 4+, ilustracje: 5, kolory/cienie: 5]

[pisałem o następujących książkach p. Chmielewskiej: Królestwo dziewczynki (klik! klik!), Na wysokiej górze (klik! klik!) oraz Dwoje ludzi (klik! klik!)]
[ilustracja we wpisie pochodzi z bloga Anny Mrozińskiej Na fali. Czytanie w Łodzi: klik! klik!]

 {książkę można kupić tu: klik! klik! lub tu: klik! klik!}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , ,

§ One Response to W kieszonce

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading W kieszonce at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: