Adventure Time #1

04/03/2015 § 4 Komentarze

O, tak najwyższa pora na przygodę

AdventureW grudniu 2014 roku nakładem Wydawnictwa Studio JG ukazał się pierwszy tom Adventure Time, komiksu który za oceanem wydaje oficyna BOOM! Studios. Jest on oparty na serialu animowanym o tym samym tytule, znanym polskim widzom jako Pora na przygodę!. Animacja liczy sobie już ponad 180 odcinków; właśnie emitowany jest szósty sezon, a kolejny jest w zapowiedziach.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że komiks nie jest wierną adaptacją żadnego odcinków, uzupełnia fantastyczną rzeczywistość krainy Ooo. Całość uniwersum doceniana jest przez widzów, czytelników oraz krytyków. W 2013 komiksowe Adventure Time zostało nagrodzone prestiżowymi nagrodami Eisnera i Harvey’a w kategoriach (odpowiednio) „Najlepsza publikacja dla dzieci” oraz „Najlepsza publikacja dla młodych czytelników”.

Finn  JakeGłównymi bohaterami, tak jak w animacji, są Finn – ludzki chłopak – oraz jego magiczny pies Jake, który potrafi zmieniać tak kształt, jak i rozmiar. W omawianym tomie duet ma „proste” zadanie: ocalić bajkowy świat (Krainę Ooo) przed Królem Złym, który chce wessać wszystko do worka bez dna. W komiksowym świecie spotkamy też kilkoro ich magicznych i odjechanych bohaterów, którzy są przyjaciółmi wspomnianej powyżej dwójki – Marcelinę, Królową Wampirów, Królewnę Balonową, Królewnę Grudkowego Kosmosu, BMO czy Lodowego Króla.

Świat Adventure Time jest niezwykle abstrakcyjny, a także symboliczny. Kraina zamieszkiwana przez naszych bohaterów jest rzeczywistością alternatywną, nie imają się jej logika zdarzeń czy następstwo czasu. Scenarzyście Ryanowi Northowi udało się oddać fabularną swobodę animowanego pierwowzoru. Finn, Jake oraz ich przyjaciele są niefrasobliwi i do pewnego stopnia beztroscy, chociaż ich świat ma za chwilę zniknąć – jakby wiedzieli, że wszystko się dobrze skończy.

Ryan NorthBohaterowie, co nietypowe i może zostać docenione przez dorosłych czytelników, mają „świadomość” bycia postaciami komiksowymi – od czasu do czasu zwracają się bezpośrednio do czytelnika lub przeciwstawiają się pomysłom autora. Warto przyjrzeć się miniaturowym kadrom oraz napisom u dołu strony – kolejny ciekawy, (od)autorski zabieg, w którym postacie komentują sytuacje, w jakich je umieszczono. Ilustracje są czarujące. Shelli Paroline oraz Braden Lamb używają cartoonowej kreski oraz pstrokatych kolorów, by podkreślić umowność świata. Plansze są przejrzyste, struktura akcji idealnie została przełożona na kadry.

Na okładce wydawca zawarł informację: „Komiks dla młodzieży i dorosłych”. Należy dodać, że także dla dzieci. Dzieci będą się dobrze bawić, śledząc wartką i zabawną akcję. Shelli ParolineMłodzież dostrzeże elementy absurdu i będzie zainteresowana emocjonalnymi relacjami bohaterów. Dorośli docenią symbolikę oraz formalne zabiegi narracyjne i graficzne.

Pierwszy tom Adventure Time to obowiązkowa pozycja dla fanów serialu Pora na przygodę!, ale także dla tych, którzy nie obejrzeli żadnego odcinka. Całość jest zabawna, miejscami uroczo niemądra, wciągająca. Podczas lektury można się naprawdę dobrze bawić. I o to chodzi!

Ryan North (scen.), Shelli Paroline & Braden Lamb (rys.), „Adventure Time #1”, tłum. Jan Godwod, Wydawnictwo Studio JG, Warszawa 2014.

[scenariusz: 4+, rysunki: 4, kolory/cienie: 5+]

Zapraszam również do wysłuchania audycji „Prosto z kadru”, w której wespół z Filipem polecamy komis wszystkim grupom wiekowym, ponieważ każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie.

sklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}gildiaRecenzja napisana dla serwisu Gildia.pl, by przeczytać, wystarczy kliknąć :tu:tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

§ 4 Responses to Adventure Time #1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Adventure Time #1 at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: