Dixit – gra karciana

14/01/2015 § 2 Komentarze

Dixit, czyli „on/ona powiedział/a”

dixit-okladkaLudzka wyobraźnia nie zna granic. Dzięki umiejętności łączenia faktów, nazywania ich i tworzenia abstrakcyjnych teorii człowiek opuścił jaskinie i w mgnieniu oka stał się gatunkiem dominującym na naszej planecie (choć istnieją tacy, którzy uważają, że to nie człowiek, tylko białe myszki są najwyższą formą życia). Dlatego ćwiczenia siły naszego umysłu jest tak ważne i przydatne. Szczególnie, kiedy jest opakowane w piękną wstążeczkę i podane na zabawnej zastawie.

Czego oczy nie widzą, tego rozumowi żal
Gra Dixit jest jedną z najprostszych gier karcianych na naszym rynku. Każdy z graczy dobiera po sześć kart z ogólnodostępnego stosu i w swojej kolejce musi położyć jedną z nich zakrytą na stole podając jakieś kojarzące się z nią hasło. Może nim być pojedyncze słowo, tytuł filmu, przysłowie, cokolwiek – nawet multimedialne prezentacje mogą znaleźć tutaj zastosowanie. Następnie pozostali uczestnicy wybierają jedną spośród swoich kart, która również kojarzy się im z hasłem podanym przez gracza rozpoczynającego i kładą je zakryte przed sobą. Potem wszystkie karty są tasowane i odkrywane w sposób widoczny dla wszystkich. Teraz kolej na wyobraźnię i spryt wszystkich graczy, gdyż muszą zgadnąć i za pomocą specjalnych znaczników wybrać, która karta należała do pierwszego gracza. Każdy, kto trafi odpowiednio, otrzymuje trzy punkty. Tak samo gracz początkowy – jeśli ktoś zgadnie jego kartę, dostaje trzy punkty, jednak jeśli zrobią to wszyscy gracze, jako jedyny nie otrzymuje żadnego punktu. Jest to kara za wymyślanie zbyt oczywistych i łatwych do odgadnięcia haseł. Inni uczestnicy zabawy powinni wybierać karty dobrze pasujące do hasła, gdyż nawet jeśli nie odbywa się obecnie ich tura, otrzymują po jednym punkcie za każdą osobę, która na nich zagłosowała. W ten sposób najlepszym układem jest samodzielne trafienie, kiedy pozostali uczestnicy zagłosują na nas. Jak widać zasady są banalne, jednak czy nie traci na tym „grywalność”?

dixit-karty

Dixit – karty

Dixit, czyli „on/ona powiedział/a”
Łatwość szybkiego wytłumaczenia zasad jest tylko jedną z wielu zalet, dzięki której mogą w nią grać dzieci i starzy, amatorzy i doświadczeni planszówkowi wyjadacze. Gra nikomu nie daje przewagi – każdy zawsze ma takie same szanse. Na nic się tutaj nie zda fakt, że graliśmy w tę grę wielokrotnie, a nasz przeciwnik nigdy. Jeśli okaże się on sprytniejszy, szybko zacznie uzyskiwać prowadzenie. Podczas rozgrywki nie ma tak wszechobecnego w innych grach uczucia rywalizacji. Konieczność tworzenia pomysłowych haseł zmusza do nieschematycznego myślenia, co z kolei doprowadza do wielu komicznych sytuacji, które skutecznie rozładowują napięcie i pozwalają cieszyć się grą i obcowaniem z innymi ludźmi.
Kolejna zaleta Dixit to przepięknie wykonane karty. Twórcy gry nakłonili do współpracy graficzkę Marie Cardouat, której niezwykle oniryczne obrazy pozwalają łączyć z nowymi skojarzeniami. Lekko absurdalne ilustracje, na których najczęściej znajduje się wiele pozornie ze sobą nie powiązanych elementów, pozwalają zawiesić na nich oko i cieszyć się również samą oprawą graficzną gry.

dixit tylNie wszystko złoto co się świeci…
Gra posiada wiele zalet, a próba znalezienia jakichkolwiek wad jest trudnym zadaniem. Chyba jedynym mankamentem jest sposób prowadzenia punktacji (każdy gracz przesuwa swój pionek na wielkiej planszy) oraz ilość znaczników do głosowania. Pierwszej niedogodności można zaradzić licząc punkty na kartce, co zaoszczędza nam konieczności noszenia wielkiego pudełka ze sobą i umożliwia zabieranie gry ze sobą nawet w podróż (choć i tutaj znajdzie się wielu obrońców planszy i pionków, gdyż te mają kształt króliczków), natomiast druga uniemożliwia grę większej ilości graczy i ogranicza towarzystwo do ledwo sześciu osób. Temu mankamentowi można jednak łatwo zaradzić prokurując własne znaczniki choćby z papieru kolorowego lub zaopatrując się w inną wersję gry – Dixit: Oddyssey, ponieważ ona umożliwia grę w 12 osób.

Kto komu powiedział?
Jeśli jeszcze zastanawiacie się, czy warto wypróbować tę grę, powinniście porzucić wszelkie wątpliwości i bez wahania po nią sięgnąć. Dzięki wszechstronności umożliwia ona dobrą zabawę każdemu (i w tym wypadku nie jest to żadna przenośnia), a piękna oprawa graficzna zaspokoi apetyt nawet najbardziej wymagających estetów. Już po pierwszej rozgrywce trudno spotkać kogokolwiek, kto nie stałby się fanem Dixita. Jest to gra nad wyraz wyjątkowa, niewielka rozmiarami, przez co łatwa do noszenia ze sobą i potrafiąca zaangażować całe towarzystwo. Jest idealna nie tylko do spotkań ze znajomymi, lecz również jest perfekcyjnym wyborem jeśli chodzi o wyjazdy integracyjne, czy wieczorki zapoznawcze, kiedy to nawet obce sobie osoby mogą z łatwością nawiązać ze sobą kontakt i świetnie bawić się w swoim towarzystwie. W tym miejscu chciałbym skończyć, ponieważ ktoś woła na partyjkę…

„Dixit”, Jean-Louis Roubira (autor), Marie Cardouat (ilustracje), dystrybucja: Rebel.pl.
Wiek graczy od 8 lat, czas rozgrywki 30 minut, liczba graczy 3-6.

[autor: Paweł Olejniczak]

dixit zestaw{grę można kupić m.in. w poznańskiej księgarni KiK, która mieści się na ul. Św. Marcin 26; wszyscy, którzy wybiorą się do KiK-u (lub zamówią książkę via wiadomość fb: klik! klik!) na hasło „kopiec kreta” otrzymają możliwość kupienia gry z rabatem 10%}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , ,

§ 2 Responses to Dixit – gra karciana

  • Agnes pisze:

    Grałam na zlocie książkomaniaków, hasła były tytułami książek, oczywiście. A że było nas więcej niż 6 osób, stworzyliśmy po prostu sześć drużyn :) Znakomita gra.

  • Julka pisze:

    A ja grałam a dziećmi w wieku gimnazjalnym. Zastanawiałam się czy w ogóle będą zainteresowani. W końcu chłopcy znali wcześniej tylko Monopoly, a tak to same gry komputerowe. Graliśmy 3 razy pod rząd i dzieciaki były zachwycone.
    Jedyna wada to taka, że jednak najlepiej gra się w 5-6 osób. Trzeba najpierw zebrać taką grupę, a to nie takie proste. Z młodszymi graczami też dobrze sprawdzają się Kości opowieści.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Dixit – gra karciana at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: