Wolverine: Logan

07/01/2015 § Dodaj komentarz

Odkryć w sobie człowieka

Eduardo RissoWolverine to niezaprzeczalnie jeden z najpopularniejszych bohaterów Marvela. Postać została stworzona wiele lat temu, potem rozwinięta przez Johna Byrne’a oraz Chrisa Claremonta, a kolorytu nadał jej Barry Windsor-Smith tworząc niezapomnianą historię Broń X. Przez lata przeszłość herosa pozostawała tajemnicą. We wspomnianym przed chwilą runie, Windsor-Smith pokazał wydarzenia, które uczyniły z Logana zabójczą broń, co ostatecznie doprowadziło do przyłączenia się do drużyny X-men. Paul Jenkins w Wolverine: Geneza przedstawił narodziny i młodość przyszłego superbohatera. Co się jednak z nim działo przez kilkadziesiąt lat życia, kiedy musiał pogodzić się ze swoim brzemieniem i nauczyć żyć z innymi ludźmi? Na to pytanie częściowo starali się odpowiedzieć scenarzysta Brian K. Vaughan i rysownik Eduardo Risso.

Akcja stworzonego przez nich komiksu toczy się w ostatnich dniach Drugiej Wojny Światowej w Japonii. Logan, będący członkiem kanadyjskiej armii, znajduje się w japońskiej niewoli. LoganPrzeżył, ponieważ Japończycy odkryli jego niezwykłe zdolności regeneracji i uczynili z niego oraz z innego, amerykańskiego jeńca, króliki doświadczalne. Charakter Logana, a także porucznika Warrena sprawiają, że nie dadzą się długo więzić i bardzo szybko uciekają z aresztu. Mimo osaczenia na wrogim terenie ich porywcze charaktery znowu dają o sobie znać. Dwaj żołnierze stają się swoimi śmiertelnymi przeciwnikami. Logan postanawia powstrzymać ogarniętego nienawiścią Warrena nie spodziewając się, do jakiego finału doprowadzi ich starcie. Nie wie też, że na koniec historii będzie musiał poczekać jeszcze wiele lat, a stawi mu czoła Wolverine, a nie Logan.

Brian K. Vaughan postanowił uzupełnić niektóre luki w przeszłości Wolverina jednocześnie nawiązując do teraźniejszości. Pokazać, jakie zmiany przeszedł Wolverine, że jego obecność w X-men nie poszła na marne, a charakter i sposoby postępowania bohatera zmieniły się. Patrzy teraz bowiem na świat z innej perspektywy, w sposób bardziej widoczny kontrolując swoje instynkty. Dokonał więc w swoim komiksie czegoś wręcz odwrotnego, niż Barry Windsor-Smith w Broni X. Pokazuje, że zwierzę może zamienić się w człowieka.

wolverineCałość została zilustrowana przez Eduardo Risso, rysownika znanego głównie z kryminałów czy historii typu noir. Tym razem utalentowany Argentyńczyk pokazał, że świat superbohaterów nie jest mu obcy. Jak zwykle używając głównie plam czerni w kontraście z kolorem, stworzył komiks niezwykle klimatyczny i wymowny w swoim przekazie. Co jednak nietypowe dla tego autora, kolorami zajął się Dean White, dzięki czemu te zyskały dodatkowej głębi. Dzięki świetnemu cieniowaniu i wyczuciu do nakładania barw duet Risso oraz White stworzył dzieło o niezwykłym klimacie, który – mimo, że umieszczony w superbohaterskim uniwersum – jednocześnie zachowuje środki estetyczne bliższe komiksowi wojennemu. Co idealnie odpowiada fabule i świetnie się z nią uzupełnia.

Jeśli nadal zastanawiacie się, czy warto sięgnąć po album Wolverine: Logan, niech zachęci Was dodatkowo świetna jakość polskiego wydania i niezwykle niska jak na nasz rynek cena. Kiedy ostatni raz mieliśmy okazję kupić komiks ze świata Marvela za jedyne 35 złotych? Polecam!

Brian K. Vaughan (scen.), Eduardo Risso (rys.), „Wolverine: Logan”, tłum. Jacek Drewnowski, Mucha Comics, Warszawa 2014.

[autor: Paweł Olejniczak]

Logan wolverine

{komiks można kupić m.in. w poznańskiej księgarni komiksowej KiK, która mieści się na ul. Św. Marcin 26; wszyscy, którzy wybiorą się do KiK (lub zamówią książkę via wiadomość fb: klik! klik!) na hasło „kopiec kreta” otrzymają możliwość kupienia książki z rabatem 10% – informacyjnie, cena okładkowa wynosi 35 zło}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Wolverine: Logan at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: