Niezwykła historia Marvel Comics

28/12/2014 § Dodaj komentarz

Czy warto poznać historię Marvel Comics?

niezwykla historiaSuperbohaterowie ze stajni Marvela są ikonami obecnie rozpoznawalnymi na całym świecie. Szalony Spider-Man, honorowy Kapitan Ameryka czy potężny Thor spoglądają na nas z ekranów telewizorów, okładek filmów, opakowań zabawek i wszelkich innych produktów kojarzonych z popkulturą. Niewielu jednak zna kulisy powstania tych postaci oraz tajemnice skrywane przez ich twórców. Sean Howe podjął się tytanicznego wysiłku, by stworzyć możliwe najpełniejszą i najbardziej obiektywną wizję zdarzeń, które po latach doprowadziły do powstania największego i najbardziej rozpoznawanego fikcyjnego uniwersum. Jego wysiłek pozwala nam na zajrzenie za kulisy wydawnictwa, które w znaczący sposób zdominowało rozwój sztuki komiksu nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również zmieniło oblicze rozrywki dla dzieci i młodzieży na całym świecie. To właśnie jest Niezwykła historia Marvel Comics.

Opowieść rozpoczyna się na początku XX wieku, kiedy Martin Goodman postanowił zostać człowiekiem biznesu i krok po kroku doprowadził do powstania oficyny, która po latach miała zmienić oblicze kultury popularnej. Marvel w swojej historii miewał zarówno momenty tryumfu, jak i chwile, kiedy bankructwo wydawało się nieuniknione. O wzlotach i upadkach wie każdy zainteresowany, jednak niewielu zdaje sobie sprawę, jakie nastroje panowały wewnątrz oficyny. Firmę tworzą bowiem nie liczby i statystyki, a ludzie – redaktorzy, rysownicy oraz cały sztab pracowników zapewniających funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Ci natomiast nie zawsze byli zadowoleni z warunków swojej pracy, a ich wysiłki czasem przynosiły oczekiwanych efekty. Niedocenieni, czasami oszukiwani, często pracowali tylko dla samej idei i ku zadowoleniu miłośników.

Od wielu lat w środowisku komiksowym krążyły plotki o niezbyt sielankowej atmosferze panującej w Wesołej Zagrodzie, jak nazywano redakcję Domu Pomysłów, jednak znajdowały one potwierdzenie głównie w zdawkowych wypowiedziach niezadowolonych rysowników lub oskarżeniach kierowanych przez twórców, którzy utracili prawa do swoich postaci. Sean Howe, bez prób wartościowania i stawania po którejkolwiek ze stron, analizuje zarówno decydujące dla rozwoju wydawnictwa zdarzenia, jak i wzajemne stosunki redaktorów, rysowników, scenarzystów oraz zmieniających się raz po raz właścicieli. Dzięki licznym wywiadom i analizom możemy wreszcie poznać osoby kryjące się za komiksowymi stopkami redakcyjnymi jako realnych ludzi, a nie tylko nazwiska figurujące w ramce, równie abstrakcyjne, jak wymyślone przez nich postaci.

Okładka oryginalnego wydania

Okładka oryginalnego wydania

Można zobaczyć, jak układała się współpraca Stana Lee z Jackiem Kirbym, dlaczego przez lata nie powstawały filmy z najpopularniejszymi bohaterami albo dlaczego Jim Shooter miał tylu przeciwników jako redaktor naczelny. Autor stara się opisać realia panujące w firmie w sposób możliwie obiektywny, prezentując kilka punktów widzenia. Wnika nie tylko w daty, fakty historyczne i liczby z notowań giełdowych, lecz zarysowuje też firmę jako miejsce kształtujące nastawienie i samopoczucie pracowników, ale również kształtowane przez nich we wręcz odwrotnej współzależności. W przypadku Marvela nastroje panujące w firmie odgrywały od samego powstania firmy niebagatelną rolę – wielokrotnie powstanie postaci występujących w komiksach, wielkich zdarzeń oraz największych wrogów było pokłosiem niezapłaconych tantiem, kłótni pomiędzy twórcami a właścicielami wydawnictwa czy firmowych imprez. Ogromna dawka informacji zza kulis jest niewątpliwie wielką zaletą książki, która tym samym staje się pozycją obowiązkową dla wszystkich fanów Marvela.

Mimo z pozoru hermetycznej tematyki i monotonnego przebiegu akcji, książka nie dość, że potrafi zaskoczyć czytelnika, to z łatwością prowadzi go przez kolejne rozdziały i etapy rozwoju Domu Pomysłów. Płynne przechodzenie pomiędzy kolejnymi zdarzeniami, odwołania do relacji pracowników i osób związanych ze środowiskiem komiksowym są niewątpliwymi zaletami. Dzięki niemu poznajemy nie tylko wydawnictwo, ale również realia historyczne i społeczne, które w pewien sposób wymuszały zmiany i odpowiednie traktowanie rynku. Marvel bowiem, jak każda inna firma w branży rozrywkowej, uzależniony był od panujących trendów i sympatii społecznych, choć sam w pewien sposób pomagał je kształtować.

Mimo faktu, że sam Marvel nie uznał prawdziwości treści zawartych w książce Howe’a, jest ona niewątpliwie jedną z najciekawszych książek o tematyce około komiksowej, jakie zostały kiedykolwiek wydane. Przejrzystość treści, łatwość z jaką czytelnik śledzi treść, mimo ogromnej ilości nazwisk, dat oraz faktów i gigantyczna doza ciekawostek nieznanych nikomu spoza firmy sprawiają, że jest to lektura obowiązkowa dla każdego fana komiksu oraz miłośników bohaterów w trykotach. Wszystko to podkreślone jest świetnej jakości polskim wydaniem w twardej oprawie, na idealnym do czytania papierze. Dlatego zachęcam do przeczytania Niezwykłej historii komiksów Marvela, gdyż jest tego warta.

Sean Howe, „Niezwykła historia Marvel Comics”, tłum. Bartosz Czartoryski, Wydawnictwo Sine Qua Non, Kraków 2013.

[autor: Paweł Olejniczak]

{książkę można kupić m.in. w poznańskiej księgarni komiksowej KiK, która mieści się na ul. Św. Marcin 26; wszyscy, którzy wybiorą się do KiK (lub zamówią książkę via wiadomość fb: klik! klik!) na hasło „kopiec kreta” otrzymają możliwość kupienia książki z rabatem 10% – informacyjnie, cena okładkowa wynosi 59,90 zło}marvel-comics-the-untold-story

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Niezwykła historia Marvel Comics at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: