Ballada

25/11/2014 § Dodaj komentarz

Baśń poskładaj sobie sam

ballada - okladkaBallada to pierwsza wydana w Polsce książka francuskiego artysty-rysownika podpisującego się pseudonimem Blexbolex. Bernard Granger, bo takie imię i nazwisko nosi autor, urodził się w 1966 roku w Douai na północy Francji, aktualnie mieszka w Niemczech. W swoim ma dorobku nie tylko picturebooki dla dzieci, ale również komiksy, które w Wielkiej Brytanii wydaje renomowana oficyna Nobrow. Przybliżając trochę postać autora warto, abym wspomniał jeszcze o nagrodzie „Best Book Design of the World”, którą otrzymał w 2009 roku na targach książki w Lipsku za publikację L’Imagier des gens. Omawiana książka pierwotnie ukazała się w ubiegłym roku we Francji, a oryginalny tytuł brzmi Romance.

Zaczyna się takim zdaniem: „Ballada to stara pieśń. To historia, którą opowiada kilka osób po kolei: każdy dodaje coś od siebie, ale nie pomija nic z tego, co już zostało opowiedziane (…). To historia stara jak świat: każdego dnia zaczyna się od nowa”. Historia (a właściwie bliższe prawdzie będzie, jeśli napiszę: historie) zaczyna się pod szkołą, zaraz po wyjściu z budynku. Ktoś idzie drogą prosto do domu. Pierwsza opowieść liczy sobie trzy panele, ale każda następna jest dłuższa, ostatnia – siódma – zajmuje około połowę, liczącej sobie 280 stron, książki.

Ballada_Szkola 1Jak wspomniałem, początkowo jest krótko, ale następne narracje zataczają szersze koła. Snuta opowieść jest jak kamień, który wrzucony do wody zatacza coraz większe i szersze kręgi – kręgi, obejmujące uprzednio zrelacjonowane wydarzenia, do który dodawane są dalsze szczegóły, jakby relacjonujący miał wgląd w większą ilość detali.

Do opowiadania włączane są kolejno, jedna po drugiej, postacie. Najpierw zbóje i czarownica, potem żołnierze i nieznajomy. Ballada_strona WiadomośćBohaterom przypisywane są role, zyskują odrębność, aby w określonym miejscu się ze sobą spotkać i skonfrontować. Ballada to baśń. Dlatego w dalszej części książki pojawiają się: smok, skrzat, zamek złego króla, skarb, porwana księżniczka. Główną antagonistką staje się czarownica, która przejmuje inicjatywę, próbując zapanować nad narracją. Pozytywną postacią jest nieznajomy, który przeciwstawia się – dość niechętnie – wiedźmie.

Autor, podstawiając pod ilustracjami pojedyncze słowa, dostarcza jedynie część historii, resztę aktywnie wypełnić musi ten, który czyta (lub ten, który opowiada). Akcja rozwija się samoczynnie, zmusza czytelnika do współdziałania, współtworzenia, współopowiadania. Na tym polega fenomen Ballady, nie jest książka od-do, to produkt do samodzielnego składania, wymaga od czytającego działania i aktywności.

Forma jest znacząca, ponieważ wymusza znalezienie odpowiedniej ilości czasu. domOpowieść meandruje, rozbudza wyobraźnię, prowokuje dodatkowe pytania, zakręca. Dokąd prowadzi? Odpowiedź na to pytanie poznają jedynie ci, którzy pozwolą się prowadzić. Ballada jest całkowitym przeciwieństwem krótkich, takich na pół strony, szybkich, do odklepania przy łóżku dziecka, tekstów„bajeczek na dobranoc”. Blexbolex przygotował jedynie materiał do opowiedzenia baśni. Baśni, którą czytelnik opowiada sobie lub siedzącemu obok dziecku. Ono z pewnością będzie chciało szczegółowo omówić obrazy, będzie samo montowało historię z emblematyczny słów i ilustracji w Neverending Story.

Blexbolex {właśc. Bernard Granger} (tekst & ilustracje), „Ballada”, tłum. Anna Topczewska, Wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2014.

[tekst: 5, rysunki: 5+, kolory/cienie: 5+]wklejka

ambelucja{książkę można kupić tu: klik! klik!}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Ballada at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: