Komiks i jego konteksty w Zemście

21/11/2014 § Dodaj komentarz

komiks i jego konteksty

Serdecznie zapraszam w najbliższą sobotę, 22 listopada o godzinie 18.00 do poznańskiej kluboksięgarni Zemsta, w której odbędzie się spotkanie z Michałem Tkaczykiem, redaktorem książki Komiks i jego konteksty. Będę miał przyjemność prowadzić spotkanie, postaram się zadać Michałowi kilka zgrabnych pytań, na które on ładnie odpowie (tak mi obiecał). Jednak przede wszystkim liczymy na aktyną współpracę wszystkich obecnych, których już dziś zapraszamy do rozmowy o kondycji naukowego namysłu nad komiksem.

Kilka słów o publikacji, która jest pretekstem do spotkania:
Z artykułów zgromadzonych w tomie Komiks i jego konteksty przebija wrażliwość na wszelkie zmiany i niuanse rzeczywistości kulturowej, społecznej, politycznej.
Komiks_i_jego_kontekstyIch autorzy wydeptują własne ścieżki, czasem się spotykając, czasem korzystając ze wskazówek i map (różnych metod i inspiracji), każdorazowo eksplorując nowe obszary badań bądź odświeżając to, co już odkryte. Łączy ich doświadczenie – wspólnie bowiem zaznaczają wyraźny punkt na mapie polskiego komiksoznawstwa. Książka jest pokłosiem konferencji „Komiks wobec zjawisk kultury popularnej”, która odbyła się w Poznaniu w 2012 roku.

Wydawcą książki jest Instytut Kultury Popularnej – wydawnictwo Fundacji Instytut Kultury Popularnej, powstałej w lutym 2014. Jej celem jest realizacja badań naukowych, projektów edukacyjnych oraz wydawniczych poświęconych kulturze popularnej, która pośredniczy w każdej próbie refleksji dotyczącej rzeczywistości społecznej, wymaga umiejętności rozpoznania zagrożeń, jakie niesie ze sobą przemysł kulturowy, ale i dostrzegania oraz twórczej eksploracji wartości pozytywnych (i w sensie pragmatycznym, i estetycznym).

Data: 22 listopada 2014 r.
Godzina: 18.00
Miejsce: Zemsta, ul. Fredry 5/3a, Poznań

Na tej stronie Alei Komiksu można zapoznać się z pełnym spisem treści: klik! klik! A na Kolorowych Zeszytach można przeczytać wypowiedź Michała Traczyka, która przedstawia książkę: klik! klik! Na stronie artPapier można zapoznać się z recenzją: klik! klik!
A wybrane artykuły można przeczytać on-line:
– Jerzy Szyłak, To ptak! To samolot! To ikonotekst! Książka – komiks – picturebook (medium czy media?) (klik! klik!)
– Damian Kaja, Komiks amerykański w kontekście telewizji. Prolegomena (klik! klik!)
– Przemysław Zawrotny, Komiksowa dydaktyka, fabularyzowana biografia czy refleksja o statusie nauki? Rozważania o Logikomiksie (klik! klik!)
– Przemysław Kołodziej, Kręta droga do piekła (od zeszytu do zeszytu) – Hellblazer i forma serialu komiksowego (klik! klik!)

michal traczykMichał Traczyk: doktor, literaturoznawca, zastępca redaktora naczelnego „Zeszytów Komiksowych”, współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Instytut Kultury Popularnej (www.fundacja-ikp.pl), autor monografii poświęconej śpiewaniu poezji (Poezja w piosence. Od Tuwima do Świetlickiego, Poznań 2009) oraz współredaktor czterech innych książek naukowych, w tym ostatniej zatytułowanej Komiks i jego konteksty, opublikowanej w 2014 roku.

{książkę można kupić tu: klik! klik! lub tu: klik! klik! lub tu: klik! klik!}

plakat komiks

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Komiks i jego konteksty w Zemście at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: