Rekomendacje: Muminki. Komiksy zebrane Tove Jansson, tom 1

17/11/2014 § 11 Komentarzy

Właściwie to było do przewidzenia. Właściwie to musiało się tak skończyć. komiksy tove janssonZasadniczo to był kolejny krok jaki mogła wykonać gdańska oficyna EneDueRabe. Krok logiczny i uzasadniony. Skoro wydawca zrobił pierwszy krok: w 2011 roku opublikował Co było potem? Książkę o Mimbli, Muminku i Małej Mi. Następnie w ubiegłym roku zrobił drugi krok: opublikował książkę Kto pocieszy Maciupka?. Trzecim krokiem jest publikacja Niebezpiecznej podróży, która swoją premierę podczas Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży, które odbywały się w Poznaniu do 28 lutego do 2 marca 2014 r. A dodatkowo na rok 2014 przypada okrągła rocznica setnych urodzin Tove Jansson i dlatego tym bardziej pięknie się składa, i dlatego tym bardziej jest to elektryzująca nowina.

Wydawnictwo EneDueRabe zdecydowało się opublikować kompletne wydanie prasowych pasków komiksowych, które Tove Jansson rysowała od 1954 roku do 1959 roku dla londyńskiego dziennika „Evening News”.
muminki_plansza

Podstawą polskiej edycji będzie reprint przygotowany przez kanadyjskie wydawnictwo Drawn and Quarterly, które w 2006 opublikowało Moomin: The Complete Tove Jansson Comic Strip. Book One. Księga zawiera pierwsze cztery gazetowe opowieści napisane i narysowane przez Tove Jansson: Moomin and the Brigands, Moomin and Family Life, Moomin on the Riviera i Moomin’s Desert Island.

Prasowe paski komiksowe z udziałem Muminków publikowane były w „Evening News” aż do 1975 roku. Od 1957 roku przy produkcji stripów, pomagał Tove jej brat – Lars Jansson, który od 1960 roku przejął od siostry serię w londyńskim dzienniku. Łącznie ukazało się 73 różnych opowieści. D&Q zebrała i wydała paski Tove Jansson w pięciu tomach, ostatni z nich ukazał się w 2010 roku. Kanadyjski wydawca nie poprzestał na tym, wydaje Muminki dalej, do ubiegłego roku ukazały się kolejne trzy tomy, już jako: Moomin: The Complete Lars Jansson Comic Strip.
muminki_plansza_

Udało mi się dowiedzieć, że polska oficyna planuje wydać pierwsze pięć tomów z tej serii, te przy produkcji których pracowała Tove Jansson. W ciągu tych kilku lat rysowania komiksowych Muminków powstało łącznie 1645 pasków.

EneDueRabe zapowiada, że premiera serii będzie miała miejsce w Krakowie podczas Targów Książki, czyli 23-26 października bieżącego roku {Niestety wydawcy nie udało się dotrzymać tego terminu, aktualna data – połowa grudnia b.r.}. Pan Tomasz Kuźmicki, redaktor w gdańskiego wydawnictwa pisał mi, że zostaną utrzymane standardy kanadyjskiego wydania: pionowy format, twarda okładka, odręczny font.

Nie ma jeszcze polskiej okładki, ani przykładowych plansz. Dlatego we wpisie użyłem okładki z kanadyjskiego wydania, a plansze pochodzą z niemieckiego wydania oficyny Reprodukt, które również jest oparte na edycji przygotowanej przez Drawn and Quarterly.

[Można kliknąć na planszę, wówczas otworzy się w większej rozdzielczości, dodatkowo kilka stron z D&Q można pooglądać na issuu tu: klik! klik!]
Jestem przekonany, że książka będzie hitem!

muminek na glowie

_muminki_planszaTak na marginesie, chciałbym przypomnieć, że już kiedyś w naszym kraju ukazało się kilka komiksów Tove Jansson. W latach 2005-2007 Egmont Polska wydało łącznie 8 zeszytów z przygodami Muminków: miękka okładka, układ poziomy. Żadnego z tych ośmiu zeszytów nigdzie nie można już kupić. Nawet na allegro pojawiają się rzadko i w „dziwnych” cenach. Dlatego tym bardziej się cieszę, że znów będą dostępne komiksy z udziałem Muminków.

Przekazuję najświeższe informacje:

moomin1. 16 listopada wydawnictwo pochwaliło się na swoim profilu polską wersją okładki, która została zaprojektowana przez Ewę i Pawła Pawlaków.

2. Książka ostatecznie ukazała się dnia 5 lutego 2015. Cena okładkowa 49,90 zło. Kupić można choćby tu: klik! klik! lub tu: klik! klik!

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

§ 11 Responses to Rekomendacje: Muminki. Komiksy zebrane Tove Jansson, tom 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Rekomendacje: Muminki. Komiksy zebrane Tove Jansson, tom 1 at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: