Czerwony i Zielony

16/11/2014 § Dodaj komentarz

Czerwony i Zielony w jednym stali domu…

czerwony i zielony widnokragDwaj panowie: Czerwony i Zielony mieszkają wspólnie – niczym Paweł i Gaweł z wiersza Aleksandra Fredy, którzy w jednym stali domu – w pewnym sygnalizatorze świetlnym, stojącym na skrzyżowaniu pod estakadą. Nad ich „domem” jeździ miejska kolejka. Wykonują swoją, jakże znaczącą, pracę sumiennie i z wielką wprawą. Bez przerw na posiłek czy sen, non stop przez 24 godziny we wszystkie dni tygodnia jeden z nich mówi: „Tak”, a drugi: „Nie”.

„Tak” – teraz jest twój czas, możesz ruszać, tylko jedź ostrożnie lub teraz idź, możesz bezpiecznie przejść po pasach na drugą stronę. „Nie” – koniecznie się zatrzymaj, stój, czekaj, to nie twoja kolej, bądź cierpliwy. I nie ma żadnych wyjątków. Nie może być mowy o żadnych wyjątkach. Nawet w sytuacji, gdy nic nie jedzie, gdy na horyzoncie nie widać realnego zagrożenia.

czerwonyizielony

Pewnego wieczoru pan Zielony pragnie być uprzejmy dla zagubionego psiaka i, skoro nic nie jedzie, to chce pozwolić mu przejść na drugą stronę. Mimo tego, że trwa czas pana Czerwonego. Jednak przyjaciel jest bezwzględny – „praca to praca”, zasady obowiązują wszystkich. Nieporozumienie doprowadza do sprzeczki i szarpaniny. Światła migają jak szalone. Sytuacja kończy się źle: jeden z nich schodzi ze swego stanowiska. I, z przypadkowo poznanym gołębiem, rusza na wycieczkę po najbliższej okolicy. W miejskiej dżungli ma kilka przygód, które są i niebezpieczne, i pouczające. Całość kończy dobrze, uff, możemy odetchnąć.

Omawiana publikacja wyróżnia się dużymi, dobitnymi ilustracjami, które zajmują ¾ strony, tekst umieszczony został poniżej. W panelach mają miejsce drobne sytuacje, o których nie wspomina się w tekście opowiadania. Właśnie stąd silne skojarzenia, że ilustracje są nieco komisowe. Artysta posługuje się grubą kreską, nie zawsze obwodząc konturem postacie i budynki. Jeśli kontur się pojawia, to jest on wyraźny i mięsisty. Dodatkowo używa plamy koloru, z której formuje budynki. Pewnie z racji tego, że większa część akcji dzieje się wieczorem i w nocy, całość – z wyjątkiem 5 ostatnich paneli – utrzymana jest w ciemnej tonacji, przeważa granat, czerń i filet.

pies

W nocie promocyjnej wydawca pisze: „Książka Czerwony i Zielony może służyć pomocą w realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego w zakresie bezpieczeństwa na drodze”. Faktycznie, książka francuskiego autora to pozycja edukacyjna, która może skutecznie pomóc najmłodszym pojąć podstawowe zasady zachowania się na przejściu dla pieszych czy skrzyżowaniu. Przy okazji wspomina się o nieprzyjemnych konsekwencjach przechodzenia o niewłaściwym czasie w miejscach niedozwolonych. Książka jest atrakcyjna nie tylko ze względu na walor pedagogiczny, pouczająca i ciekawa jest także sama opowiadana historia.

Gabriel Gay (tekst & ilustracje), „Czerwony i Zielony”, tłum. Anna Nowacka-Devillard, Wydawnictwo Widnokrąg, Piaseczno 2014.

gabriel gay[tekst: 4, rysunki: 3+, kolory/cienie: 4-]

ambelucja{książkę można kupić tu: klik! klik!}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Czerwony i Zielony at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: