Kto prowadzi?

10/11/2014 § Dodaj komentarz

Kto poprowadzi moje auto?

leo-timmersKsiążka Leo Timmersa, wydana jakiś czas temu przez warszawską oficyną Babaryba, to propozycja dla najmłodszych fanów motoryzacji oraz wielbicieli zwierząt wszelakich. Oparta została na zgrabnym koncepcie jednego, centralnego pytania: „Kto prowadzi?”.

Autor zaprasza do zabawy czytelników: muszą zgadnąć, które ze zwierząt ukazanych na lewej karcie wsiądzie do pojazdu, pokazanego na następnej stronie, i nim odjedzie. Za każdym razem widzimy, idącą wartko grupę czterech zwierzaków (narysowanych precyzyjnie, dlatego rozpoznanie, jaki to zwierz, nie sprawi większych trudności, chociaż zostały ubrane w ludzkie stroje i postawione na dwóch nogach), każdy z nich ma kluczyk, ale nie wiadomo, kto będzie prowadził. Timmers podsuwa wskazówki, które mogą pomóc w zgadnięciu, ale są one subtelne.

hipopotam

Samego tekstu jest niewiele. Za każdym razem pada pytanie: „Kto prowadzi…?” i następnie wymieniany jest pojazd: kabriolet, traktor, wóz strażacki, etc. Po wymienieniu swojego typu, należy przewrócić kartkę i zweryfikować odpowiedź – słowną i wizualną, czytamy: „Zając! Pędzi na wyścigi. wruuuuumm” i faktycznie widzimy zająca za kierownicą wyścigówki. Należy dodać, że książka jest dwujęzyczna: pod polskim tekstem umieszczono angielską wersję słów.

Jak wspomniałem, koncept książki nie jest rozbudowany, ale jej czytanie może sprawić wiele frajdy. Gdyż zaprasza do aktywnej zabawy. Młody czytelnik musi sam wybrać, wskazać, nazwać, zdecydować, podziwiać pojazdy lub je krytykować, naśladować dźwięki przez nie wydawane. Myślę, że skutecznie zainteresuje już 2-3 latków. A tym starszym może służyć do nauki angielskich słówek.

zwirzaki

Panele mają układ poziomego prostokąta. Kolory są żywe, ciepłe, przyjazne dla oka. Najbardziej podoba mi się, że autor zabawnie poprzebierał zwierzęta biorące udział w wyścigu: kozę za boya hotelowego, kreta za listonosza, krokodyla za motocyklistę, nosorożca za turystę, jaszczurkę za zawiadowcę stacji, węża za czerwonego kapturka…

Leo Timmers (tekst & ilustracje), „Kto prowadzi?”, tłum. Marta Tychmanowicz, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2014.

[tekst: 4, rysunki: 4+, kolory/cienie: 4]

ambelucja{książkę można kupić tu: klik! klik!}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Kto prowadzi? at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: