Kupa siku

07/11/2014 § Dodaj komentarz

Lubi się te brzydko pachnące wyrazy

kupa sikuKsiążka Kupa siku autorstwa Stephanie Blake, to rozrywka w stanie czystym. Autorce nie zależało na stworzeniu książki edukacyjnej, moralizatorskiej czy z bohaterskim przesłaniem. Tego typu publikacji jest na rynku wiele, za to ta miała być przede wszystkim śmieszna. I jest. Blake wykorzystała dziecięcą fascynację brzydkimi wyrazami i tematami, które u dorosłych wzbudzają zażenowanie.

Głównym bohaterem jest mały, szczerbaty królik. Do jego ulubionych czynności – tu polecam głębszą lekturę wklejki – należy: dłubanie w nosi, strojenie min, udawanie greka w czarnych okularach, wytykanie języka. blakePoczątkowo nie wiemy, jak bohater ma na imię, ponieważ gra ze wszystkimi „w pomidora”, tylko że zamiast odpowiadać „pomidor”, mówi: „kupa siku”. Nawet gdy wilk pyta: „Mogę cię zjeść, mój mały króliczku?”, odpowiada to, co zwykle. Post factum poznajemy imię króliczka.

Połknięcie Hania przez wilka, nie jest pointą książki. Akcja toczy się dalej. Jak? Nie będę zdradzał, ale zapewniam – urwisy będą zadowolone. Ostatecznie Heniu okazuje się bardzo elokwentnym króliczkiem, który zna wiele innych, atrakcyjnych wyrazów, takich jak: „pierdu śmierdu”.

Książka ma jedynie kilkanaście stron. Jest bogato ilustrowana. wilkNa lewej stronie zawsze znajduje się tekst, wydrukowany dużymi literami. Natomiast po prawej widzimy obrazek, prosty, bezpośrednio odwołujący się do tekstu.

Myślę, że dla wielu małych czytelników, jest to atrakcyjna publikacja, która może posłużyć do nauki czytania i wzbudzić zainteresowanie słowem drukowanym. Pod warunkiem, że rodzice nie będą oburzeni słownictwem i brakiem ambicji edukacyjnych. Chociaż z drugiej strony, czy zawsze wszystko musi być na poważnie; śmiech i dystans także jest niezbędny.

dwie siostryW drugim tomie, który ukazał się równocześnie z Kupa siku, problem Henia polega na tym, że nie chce iść przedszkola. Jego słownictwo znacznie się rozbudowało, teraz jego ulubione powiedzonko brzmi: „Co to, to nie!”.

Stephanie Blake (tekst & ilustracje), „Kupa siku”, przeł. Joanna Rzyska, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2014.

[tekst: 4+, rysunki: 4, kolory/cienie: 4-]

ambelucja{książkę można kupić tu: klik! klik!}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Kupa siku at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: