Rekomendacje: Wróg

04/11/2014 § 4 Komentarze

WROGW końcu dziś udało mi się odebrać swojego Wroga, który od kilku dni niestrudzenie ukrywał się – niczym w pruskim okopie – w budynku Poczty Polskiej, między innymi przesyłkami. Zakamarki dodatkowo ukryły Wroga, opakowując go szarym papierem i przewiązując lnianym sznurkiem (węzeł na pętelkę, a nie kokardkę).

Informacja, że poznańska oficyna ma w planach opublikować picturebooka Davide Cali i Serge Blocha, dotarła do mnie jakiś czas temu. Miałem wówczas okazję przeczytać maszynopis. I już wtedy ujęły mnie ilustracje pomieszczone w książce, spodobało mi się prowadzenie narracji za pomocą całych, dwustronicowych paneli, opartych na prostym koncepcie: graficznej imitacji dziur w kartce, z których wystają głowy żołnierzy w hełmach oraz przerzucanie przeróżnych przedmiotów z jednej dziury do drugiej.

Najnowsza publikacja Zakamarków to książka ważna – nie przez szatę graficzną czy nienaganne edytorskie przygotowanie – ale przez wagowy wymiar tematu (przedstawienie działań wojennych w maksymalnym zbliżeniu) i ostateczną wymowę (jest na wskroś pacyfistyczna). Polecam i małym, i dużym.

Opis wydawcy:
Jest wojna. Widać jakieś pustkowie. W ziemi – dwie dziury. W dziurach – dwaj żołnierze. Są wrogami.
Towarzyszymy jednemu z nich. Dzieje się niewiele – ale jest strach, głód, samotność, tęsknota i poczucie beznadziei – bo może wojna dawno już się skończyła, a on o tym nie wie? Boi się jednak wyjść z okopu, bo w drugiej dziurze siedzi wróg i tylko czyha, by go zabić. Ale może wróg też ma już dość deszczu, skwaru i całej tej wojny? Może razem mogliby ją zakończyć? Gdyby tylko ten drugi chciał wyjść pierwszy…
Niezwykle mocna w swej genialnej konstrukcji, a zarazem prostocie książka ukazująca bezsens wojny i jej absurdalne mechanizmy. Mistrzowska para twórców książek obrazkowych skierowanych do czytelnika w każdym wieku – Davide Cali i Serge Bloch – używając bardzo oszczędnych środków wizualnych i językowych, potrafią w niebanalny i poruszający sposób wyrazić wciąż aktualny apel o pokój na świecie.

Przykładowe strony:
{proszę pamiętać: aby zobaczyć ilustrację w lepszej rozdzielczości, wystarczy na nią kliknąć}

blochWROGWROGWROGDavide Cali (tekst), Serge Bloch (ilustracje), „Wróg”, przeł. Katarzyna Skalska, Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2014.
format: 230×305 mm; oprawa: twarda; liczba stron: 60; premiera: 20. 10. 2014 r.

[pogląd angielskiej edycji na Znak Zorro tu: klik! klik!]

  zakamarki logo{książkę można kupić tu: klik! klik!}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , ,

§ 4 Responses to Rekomendacje: Wróg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Rekomendacje: Wróg at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: