Festiwal „Czytajmy” i polskie komiksy

01/10/2014 § Dodaj komentarz

Czytajmy – polskie komiksy!

W ramach Festiwalu Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy” (Warszawa, 19-21 września 2014 r.) odwiedziliśmy stoiska, na których można było porysować i porozmawiać z twórcami polskich komiksów dla dzieci: Tomaszem Samojlikiem oraz Piotrem Nowackim.

tomek

W sobotni poranek (20 września) Tomasz Samojlik uczył najmłodszych, jak narysować leśne zwierzęta: żubra, ryjówkę, rysia, łosia i wiewiórkę (organizator spotkania: Kultura Gniewu). Bohaterowie Ryjówki przeznaczenia, Ostatniego żubra i Bartnika Ignata mnożyli się w rozmaitych kształtach i kolorach, a ich portrety, niezależnie od poziomu abstrakcji, spotykały się wyłącznie z przychylnością prowadzącego. Warsztaty przebiegały w wesołej atmosferze i były bardzo ciekawe, przybliżyły nie tylko tajniki „narodzin” ulubionych komiksowych postaci, ale i tajemnice polskiej przyrody.

Żałować można jedynie, że organizatorzy Festiwalu nie zapewnili prowadzącemu tablicy, mikrofonu oraz kredek dla dzieci. Zajęcia w miejscu nieskromnie nazwanym „Warsztatownią” przeprowadzone zostały w warunkach niemal spartańskich.

tomasz

Po spotkaniu tradycyjnie poprosiliśmy o książkowe dedykacje, udało się, ale trudno było znaleźć wolny stolik, ponieważ liczący kilkanaście miejsc siedzących kącik został zalany przez dzieci czekające na warsztaty czytelnicze.

mis

Piotr Nowacki dyżurował na sąsiadującym z „Warsztatownią” stoisku wydarzenia „Tworzymy wystawę komiksu”. Odwiedzany przez grupy szkolne oraz małych rysowników indywidualnych, autor Detektywa Misia Zbysia na tropie udostępniał kadry ze swoich komiksów do kolorowania i uzupełniania dymków, a także służył autografami, dedykacjami i informacjami na temat planów wydawniczych. Było wesoło, kolorowo, a ci, którzy nie potrafili się rozstać ze „swoimi” komiksami, mogli je zabrać do domu.

kolorowanka

Usatysfakcjonowani warsztatami oraz wyniesionymi z nich dedykacjami i własnymi produkcjami, czekamy na kolejny festiwal „Czytajmy”, oby jeszcze bogatszy w wydarzenia związane z polskim komiksem dla dzieci.

toma  IMG_6633

maciej

IMG_6646

piotre n  piotr

[tekst & zdjęcia: Bożena Itoya]

Tagged: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

What’s this?

You are currently reading Festiwal „Czytajmy” i polskie komiksy at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: