Osiedle Swoboda: Niedźwiedź

29/09/2014 § Dodaj komentarz

Misiek z osiedla

niedzwiedzŁatwo napisać zdanie: „Osiedle Swoboda to komiks kultowy”, ale trudniej już to zdanie uzasadnić. Można oczywiście zwrócić uwagę na premierę w „Produkcie”, na kolorową serię zeszytową, na trzy (sic!) wydania zbiorcze, na planowaną animowaną adaptację oraz na wydany właśnie przez Kulturę Gniewu w album Niedźwiedź – pierwszy, wydrukowany w całości oficjalny spin-off serii.

W albumie zamieszczono pięć różnej długości nowel, trzy z nich znane są z łam „Produktu”, gdzie pierwotnie szły jako miniseria Niedźwiedź 78. Nowe są dwie ostatnie: Kalkulator oraz Altana. Do wszystkich scenariusze napisał Michał Śledziński, a za oprawę graficzną odpowiada Kamil Kochański. Dwie ostatnie historie, te nowe, są najlepsze. kurtCałość jest właściwie odcinaniem kuponów od flagowego produktu Śledzia. Choć z drugiej strony, czy od spin-offu należy się spodziewać czegoś więcej?

Głównym bohaterem wszystkich historii jest, jak nie trudno się domyślić, tytułowy Niedźwiedź, przez kolesi z Osiedla czule zwany Miśkiem. Postać wymyślona przez Michała Śledzińskiego ma „delikatną” nadwagę, charakterystyką kozią bródkę, nosi czapkę i kurtkę w kratę. Do opisu postaci był pełen, należy dodać jeszcze kilka szczegółów: bezrobotny gbur, wielbiciel browarów (zamieniający się z biegiem czasu w osiedlowego pijaczynę), o ciężkich łapach i gołębim sercu.

Trzy pierwsze opowiadania osiedle swoboda(Wyburzanie, Krew, pot, streetball oraz Mareczek) łączy ze sobą, oprócz postaci głównego bohatera, konwencja opowieści, która jest raczej buffo niż serio. Trochę inaczej jest w kolejnych dwóch, tych nowszych, gdzie punkt widzenia scenarzysty się zmienia. Śledziu stara się dotknąć spraw bardziej bieżących: znieczulicy społecznej (patrz: Kalkulator) i odradzania się skrajnych ruchów narodowych (patrz: Altana). Oczywiście oba tematy zostały potraktowane z dużą dozą ironii i cynizmu. Dźwiedziu wprawdzie pomaga parze młodych lewaków, ściganej przez „prawą” ekipę, jednakże nim dojdzie do działań z jego strony, szydzi z górnolotnych haseł młodego aktywisty.

Kamil ‘Kurt’ Kochański nie próbuje naśladować kreski Michała ‘Śledzia’ Śledzińskiego, oczywiście należy to docenić. sledziuMa swój styl przedstawiania postaci i kadrowania. Świetnie operuje światłocieniem i grubym konturem. Do tego nie żałuje tuszu. Między trzema pierwszymi, a kolejnymi opowieściami widać również zmianę w przedstawieniu osób (rysunek zyskuje na realności), a kadry się „oczyszczają” ze zbędnych kresek, dzięki czemu więcej na nich widać. W bonusie dostajemy również pięć stron szkiców Kurta oraz fenomenalną okładkę, stylizowaną na etykietę niszowego browaru, którą zaprojektował Śledziu.

Dla kogo? Przede wszystkim dla wszystkich tych, którzy posiadają w domowej biblioteczce zbiorcze wydanie Osiedla Swoboda.

Michał ‘Śledziu’ Śledziński (scenariusz), Kamil ‘Kurt’ Kochański (rysunki), „Osiedle Swoboda: Niedźwiedź”, Kultura Gniewu, Warszawa 2014.

[scenariusz: 3+, rysunki: 4, kolory/cienie: 4+]

 sklep{komiks można kupić tu: klik! klik!}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Osiedle Swoboda: Niedźwiedź at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: