Wieże Bois-Maury #6: Sigurd

13/09/2014 § Dodaj komentarz

Na plażach Normandii

SigurdGdy niecierpliwie czekałem na przesyłkę zawierającą szósty tom Wież Bois-Maury miałem wrażenie, skądinąd niesłuszne, że od premiery poprzedniego minęło z dziesięć miesięcy. To nie moja wina. Wydawnictwo Komiksowe przyzwyczaiło fanów serii autorstwa Hermanna (do których się zaliczam), że kolejne albumy trafiają do księgarń co miesiąc lub co dwa miesiące. Natomiast między Aldą a Sigurdem minęło ponad pół roku.

Zostawmy jednak ten temat, bo oto rozpoczyna się kolejna przygoda Aymara de Bois-Maury – rycerza bez ziemi oraz Oliwiera jego wiernego i lojalnego giermka. Sigurd_Tym razem akcja dzieje się w Normandii, bohaterzy zdążają na turniej do nadmorskiego kasztelu de Landri. Jednakże nim tam dotrą, uganiają się na plaży za pięknym, białym rumakiem, który stąpa tak lekko, że nie zostawia śladów na piasku. Podążają za nim aż skalnych występów zamieszkałych jedynie przez biednych rybaków. Wierzchowiec ze złotą ozdobą na czole rozpływa się, równie nagle jak się pojawił, w szarej mgle i mżawce (Świetnie oddanych poprzez rysunki!).

Opowieść Aymara i Oliwiera o pojawieniu się białego rumaka wywołuje wśród mieszkańców grodu niemałe poruszenie i strach. HermannOkazuje się, że kiedyś należał on do Hervöra. Wiąże się z nim klątwa, która ciąży na rodzinie de Landri od ponad stu lat, którzy wówczas nie byli jeszcze chrześcijanami, a Wikingami wierzącymi w Odyna. Nie poznajemy szczegółów zdrady, jakiej dopuścił się ich praprzodek, ale przed posępnymi konsekwencjami tego czynu rodzinę chronił odważny czyn Arnolfa, zniedołężniałego brata władcy kasztelu. Jego śmierć uruchamia kaskadę zdarzeń, w które uwikłany zostaje wbrew sobie dzielny rycerz de Bois-Maury.

To tylko niewielki zarys fabuły, która w wiele elementów fantasy. W poprzednich albumach niewiele było motywów nadprzyrodzonych i magicznych. Właściwie pojawiły się tylko w tomie czwartym, noszącym tytuł Reinhardt. Chociaż były to właściwie drobnostki. Wieże Bois-MauryW omawianym ponad pół albumu dzieje się w skwerze nierzeczywistej. Taka wolta możne zaskoczyć wiernych czytelników serii. Mimo wspomnianej zmiany perspektywy, w której tym razem dzieje się akcja, nie ma ona wpływu na całość cyklu – wbrew pozorom nie rozpada się, a nadal pozostaje spójny. Natomiast Sigurd jawi się jako najbardziej mroczny i zarazem fascynujący tom z tych, które do tej pory się w Polsce ukazały.

Opisana powyżej sytuacja rozbudza jedynie mój apetyt na kolejne części. Ciekawe w jakim kierunku podąży akcja? Czy serial Wieże… oddali się średniowiecznej rzeczywistości? W każdym razie, jeśli wierzyć słowom Aymara de Bois-Maury, wypowiedzianym w przedostatnim kadrze Sigurda, w kolejnych częściach wyruszymy wraz z nim i Oliwierem za Hinder Sea do Ziemi Świętej. Już nie mogę się doczekać.

Hermann {właśc. Hermann Huppen} (scen. & rys.), „Wieże Bois-Maury #6: Sigurd”, tłum. Wojciech Birek, Wydawnictwo Komiksowe, Warszawa 2014.

[tekst: 5-, rysunki: 5, kolory/cienie: 5-]

sklep {komiks można kupić tu: klik! klik!}

tom szósty Bois-Maury

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Wieże Bois-Maury #6: Sigurd at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: