Cursed Pirate Girl

10/09/2014 § 2 Komentarze

Piratka ze Stanów

 Cursed Pirate Girl coverTłoczona twarda oprawa. Postrzępiony na brzegach kartonowy papier. Gęsta czarno-biała kreska przypominająca ryciny. Hołd dla pierwszych mistrzów komiksowych (Doré, Hogarth, Töpfer). Historia o przeklętej, pirackiej dziewczynie. Temu komiksowi nie można odmówić!

Cursed Pirate Girl to dziewczynka, która ściągnęła na siebie klątwę zabijając niejakiego Kildanny’ego, antropomorficznego świniaka, i której misją jest odnalezienie ojca, pirackiego kapitana, który żegluje po czarnych wodach Omerta Seas. Poznajemy ją, kiedy wdaje się w bójkę z chłopcami na plaży Port Elisabeth. Przygląda się jej córka gubernatora, Apollonia, która w wyniku nieporozumienia znienawidzi Cursed Pirate Girl i możemy zakładać, że stanie się jednym z jej wrogów.

Cursed-Pirate-GirlBohaterka żyje pirackimi opowieściami, jest awanturniczką, która nie boi się żadnego wyzwania. Jeremy A. Bastien narysował jej przygody bardzo szczegółową kreską, która imituje stare ryciny. Strach pomyśleć ile średnio czasu autorowi zajmuje skończenie jednej strony tego komiksu, ale widać, że jest to jego pasja. Czy gdyby było inaczej, to wstawiłby do swojego bloga pod tytułem podpis: „Herein lies an account of the life and times of Jeremy Bastian and his billions of tiny, tiny lines”?

Cursed Pirate Girl to wspaniała przygodówka z elementami fantastycznymi. Jeśli myśleliście, że Piraci z Karaibów tak twórczo łączą piracką przygodę ze światem nadprzyrodzonym, to przy Cursed… możecie dostać zawału od nadmiaru kreatywności w tworzeniu realiów tej opowieści (Dziwniejszych piratów świat nie widział!). CPGJeśli jednak Piraci Wam się spodobali i lubicie świat wykreowany w tekstach szkockiego Alestorm, grającego pirate metal, to komiks Bastiena jest absolutnie dla Was. To ten rodzaj opowieści – z elementami humoru, wartką akcją, zaskakująco wyglądającym otoczeniem, ornamentami morskimi w ramkach niemal każdego kadru, bez zbytniej przemocy, z elementami grozy trzymanymi na uwięzi. Rozwiązania fabularne stosowane przez autora odsyłają nas w kierunku takich klasyków jak Alicja w krainie czarów, Alicja po drugiej stronie lustra czy też Czarnoksiężnik z krainy Oz – tutaj wszystko jest możliwe!

Na przykład to, że grupę poszukującą ojca Pirate Girl uzupełnia ryba, w której brzuchu podróżować będzie papuga, która pod wodą sama nie może oddychać, ale w rybim brzuchu już tak. Pirate GirlSzczegółów fabularnych do odkrycia w tym komiksie jest tyle, ile dziwności ukrytych w szczegółowych rysunkach Bastiena. Jeśli nie chcecie siedzieć z lupą nad zbiorczym amerykańskim wydaniem, to kupcie sobie francuskie, które dostało większy format, ale straciło tłoczenia na okładce i szarpany papier.

Nie wiem, co stało się w wersji francuskiej z rozkładanym listem gończym, który wklejony jest na końcu tomu amerykańskiego. Nie wiem też, co stało się w wersji francuskiej z kapitalnie wprowadzoną do komiksu galerią gościnnych rysunków (m.in. Mignola, Petersen). Ale wiem, że ten komiks to i tak absolutny „musiszmieć”.

Jeremy A. Bastien (written and illustrated), „Cursed Pirate Girl. The Collected Edition, Volume One”, Archaia, Los Angeles 2012.

 [autor: Jakub Jankowski]

 polter[tekst pierwotnie ukazał się w zestawie Varia #14: W amerykański komiks wierzymy na stronie Komiks.Polter, tu: klik! klik!]
[W pełni zgadzam się z autorem: MusiszToMieć! Planowałem sam kiedyś w przyszłości napisać tekst o tym albumie, ponieważ wizualnie jest to majstersztyk i historia jest również ciekawa. Wciąż to odkładałem i odkładałem, dlatego bardzo się ucieszyłem, że Kuba zgodził się na publikację tekstu na moim blogu.
Mam cichą nadzieję, że jakiś polski wydawca zainteresuje się Piratką. Tym bardziej, że za miesiąc ukażą się w naszym kraju dwa albumy, pierwotnie opublikowane w wydawnictwie Archaia: Mysia Straż #1: Jesień 1152 oraz Piaskowa opowieść.
]

 atomSwój egzemplarz nabyłem poprzez sklep Atom Comics (tu: klik! klik!), który, co prawda, nie ma komiksu na stanie, ale ściągnęli go specjalnie ze Stanów. Trochę to trwało; chcę podkreślić, że kontakt z nimi był zawsze bardzo dobry i rzeczowy. Kupiłem u nich, ponieważ próba korespondencji z „innym sklepem” była całkowicie nieudana, zostałem potraktowany mało profesjonalnie.

Cursed Pirate Girl

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

§ 2 Responses to Cursed Pirate Girl

 • qba pisze:

  Mój tekst jest dosyć krótki jak na tak bogatą opowieść, ale w zasadzie inaczej nie można, bo zdradzi się ornamentów i perełek zbyt dużo, a chodzi o to, żeby czytelnicy sami „ogarnęli” w całości ten komiks.

  Na rysunki gapić się można godzinami, a historię porównywać sobie do wielu klasyków „niby”dziecięcych.

  Kwestia wydania polskiego chyba rozbija się o to, że to nie jest jeszcze komiks skończony, a nawet przy ogromnym zacięciu i pracowitości autora, produkcja kolejnych tomów będzie trwała długo ze względu na obrany styl opowiadania. Niemniej jednak – jest to „musisztowydać” :)

  • giera pisze:

   po wstawieniu tego postu do internetów, Szyman Holcman z Kultury Gniewu napisał: „Bardzo dobry komiks. Zainteresowaliśmy się, ale czekamy na kolejne tomy. I wydalibyśmy to w większym formacie niż oryginalny – te plansze na to zasługują!”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Cursed Pirate Girl at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: