Rekomendacje: Zamek

02/09/2014 § 2 Komentarze

zamekPodczas pierwszego dnia festiwalu Literacki Sopot, który odbywał się w terminie od 21 do 24 sierpnia b.r., miała miejsce premiera Zamku wg Franza Kafki, najnowszego komiksu wydawnictwa Centrala – Mądre komiksy. W spotkaniu, które nosiło tytuł Kafka w komiksie uczestniczył David Zane Mairowitz, czyli osoba odpowiedzialna za adaptację prozy Kafki na medium komiksowe. Ilustracje zrobił Jaromír 99 {właśc. Jaromír Švejdík), który znany jest w naszym kraju z trylogii Alois Nebel.

Polska edycja jest następną z kolei (po angielskiej, czeskiej i niemieckiej). Album pierwotnie ukazał się w 2013 roku w Wielkiej Brytanii w oficynie SelfMadeHero. Należy wspomnieć, że z początkiem tego roku zdobył nominację do nagrody Eisnera w kategorii Best Adaptation from Another Medium.

Przyznaję, niecierpliwie czekałem na krajową premierę. Od kilku dni książka jest już dostępna w szerszej sprzedaży (tu: klik! klik!). Swój egzemplarz mam od wczoraj i dziś wieczorem będę go czytał.

the Castlezamek_labiryntDas Schloss

Zapoznałem się już ze wprowadzeniem scenarzysty, który przybliża proces powstawania Zamku oraz dzieli się swoimi przemyśleniami i wątpliwościami: „Znalezienie ostatecznej wersji jakiegokolwiek tekstu Kafki to zadanie porównywalne z poszukiwaniem drogi do Zamku – ścieżki zdają się ciągnąć bez końca i prowadzić donikąd. Własny przekład przygotowałem w oparciu o kilka wersji oryginału. Wykorzystałem zakończenie, które znajduje się w rękopisie Kafki, a nie w wydaniu drukowanym”. W kontekście tego akapitu ciekawie brzmią słowa polskiego tłumacza Huberta Brychczyńskiego: „W Polsce powieść Kafki jest dostępna tylko w jednym tłumaczeniu, które nadal chroni prawo autorskie (…). Dlatego też powstrzymałem się od jego lektury, lecz skutkiem ubocznym mogą być rozbieżności, które wnikliwy czytelnik mógłby mi wytknąć. Wynikają one z konieczności, a nie zaniedbania”.

Opis wydawcy:
„Życie w Zamku jest nie dla mnie. Chcę pozostać niezależny”. Pewien geodeta, znany tylko jako „K.”, zostaje wezwany do Miasteczka. Po przybyciu musi się odnaleźć w zawiłym, biurokratycznym labiryncie, wśród asystentów i posłańców, pokojówek i hotelarek, kierowników i… ich kochanek. Czeka na instrukcje z Zamku, lecz nie wie, jak wygląda jego pracodawca, telefony milczą, a poza tym nie wiadomo nawet, co tak naprawdę ma robić. To przeszywające studium bezradności i ostatnie arcydzieło Kafki urywa się, jak samo życie, w połowie zdania.

Przykładowe plansze:
{proszę pamiętać: aby zobaczyć ilustrację w lepszej rozdzielczości, wystarczy na nią kliknąć}

zamek 1 zamek 2 zamek 3 zamek 4 zamek 6 zamek 7

David Mairowitz (scenariusz), Jaromír 99 (rysunki), „Zamek”, przeł. Hubert Brychczyński, Centrala – Mądre komiksy, Poznań 2014.
format: 250×170 mm; oprawa: twarda; liczba stron: 144; premiera: 21 sierpnia b.r.

picturebookKomiks można zamówić tu: klik! klik!

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

§ 2 Responses to Rekomendacje: Zamek

  • „Czeka na instrukcje z Zamku, lecz nie wie, jak wygląda jego pracodawca, telefony milczą, a poza tym nie wiadomo nawet, co tak naprawdę ma robić”. To prawie zupełnie jak u mnie w robocie! Analogie są bardzo silne. Czekam na Twoja reckę.

    • giera pisze:

      Paweł, przeczytałem, dwa razy. ale to za mało. bardzo zakręcona, wciągająca, oniryczna, duszna książka.
      muszę ją porządnie przetrawić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Rekomendacje: Zamek at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: