Mały słownik wyrazów kocich i kociojęzycznych

11/08/2014 § 3 Komentarze

Są wśród nas wyznawcy koterii

LudwiszewskaOkładka Małego słownika wyrazów kocich i kociojęzycznych nie wygląda zbyt zachęcająco: umieszczono na niej leżącego na plecach grubego kota, któremu przesłonięto czarnym paskiem oczy; z racji swojej tuszy i dość schematycznego przedstawienia zwierzę wygląda jak karykatura kota, całość utrzymana jest w srebrno-szarej tonacji kolorystycznej, tytuł oraz nazwiska autorów wydrukowano czarnym fontem, wyraźnie brakuje jakiegoś kolorystycznego kontrapunktu, który choć trochę zapowiadałby z jaką świetną książką mamy do czynienia.

Wydało się. Jeden przymiotnik wystarczył i już wiadomo, jakie jest moje, jako czytelnia i recenzenta, zdanie o tej publikacji. Tak, podobała mi się. Podoba mi się koncept: ilustrowany słownik nieoczywistych wyrazów, które zawierają w sobie cząstkę „kot”, np: antrykot, kotara, kotlina, koteria etc.

maskotkaDefinicje haseł napisał znany i ceniony autor książek dla dzieci – Przemysław Wechterowicz, który wspiął się na fantastyczne wyżyny, aby na nowo zdefiniować znane słowa. Pisarz wymyślił nową monoteistyczną religię – koterię, wyznawców nazwał kociarzami, a w centrum kultu umieścił „obiekt kultu, modlitw i nadrzędny cel życia” czcicieli – kota.

W książce nie ma fabuły. Z każdą kolejną stroną podawane są dalsze słownikowe opisy rzeczy, zwyczajów i obrzędów, które rozbudowują świat „kociarzy”. Wyobraźnia Wechterowicza, w podawaniu nowego (właściwego, bo kociego!) znaczenia wyrazów, nie zna granic. Oczywiście objaśnienia nijak się mają do rzeczywistości, celem nadrzędnym jest nadanie nowego sensu, dlatego autor korzysta z poetyki absurdu i purnonsensu. Książka ma bawić, rozśmieszać. I faktycznie, czytając niektóre z nowych znaczeń są niezwykle zabawne, czytając je, głośno się śmiałem.

kotMożna uznać, że teksty napisane przez Wechterowicza powstały z wielkiej atencji dla mruczących czworonogów. Jednakże ilustracje Marty Ludwiszewskiej dalekie są od jednostronnych zachwytów, przedstawiają one koty grube, brzydkie, zdeformowane, zamyślone i złośliwe. Na szczęście nie na wszystkich widzimy koty, dzięki tej różnorodności ilustracje nie nużą. Jak wspomniałem, teksty są częstokroć absurdalne, natomiast ilustracje są ironiczne, dzięki czemu Mały słownik… jeszcze wyraźniej staje się książką satyryczną.

Ludwiszewska nie ilustruje tekstu bezpośrednio, stara się go redefiniować, zwykle dodając jakieś żartobliwe elementy lub całe scenki. Do moich ulubionych należą wizualne interpretacje ze strony 17, 37 oraz 48. k.o.t.Najbardziej zabawna wydaje mi się pierwsza wspomniana, która przedstawia członkinię radykalnej miejskiej brygady Wdowy Żoliborskie, które kastrują i dokarmiają bezdomne koty. Na stronie widzimy biegnącą w podskokach, a wręcz frunącą na skrzydłach niebezpiecznej misji babcię. Raz w ręku ma buteleczkę mleczka, raz latareczkę, raz kiziadełko – wszystko by wybawić i uratować koteczka, ale żadnego nie ma, żaden nie chce zostać uratowany. Wypada jeszcze wspomnieć, że Mały słownik… jest pierwszą książką ilustrowaną przez artystkę, mam nadzieję, że nie ostatnią.

Dobrze wiem, że nie jest łatwo zachwycać się kotami. Żyję z pewnym czarnym, wrednym sierściuchem od ponad 12 lat. Czasem mam go już dość, ale bez wątpienia nadal należę do wyznawców koterii. I wszystkim innym czcicielom książkę Wechterowicza i Ludwiszewskiej polecam, choćby tylko po to, aby nabrać dystansu do obiektu czci.

Przemysław Wechterowicz (tekst), Marta Ludwiszewska (ilustracje), „Mały słownik wyrazów kocich i kociojęzycznych”, Media Rodzina, Poznań 2014.

[tekst: 4+, ilustracje: 5- , kolory/cienie: 4]

ambelucja{książkę można kupić tu: klik! klik!}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

§ 3 Responses to Mały słownik wyrazów kocich i kociojęzycznych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Mały słownik wyrazów kocich i kociojęzycznych at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: