Ekhö. Lustrzany świat #1: Nowy Jork

23/07/2014 § Dodaj komentarz

Lądując smokiem w Nowym Jorku

EkhöOficyna Taurus Media zafundowała nam możliwość wkroczenia do świata równoległego. I nie byłoby w tym nic niebywałego, w końcu to dość częsty koncept w komiksach superbohaterskich wydawanych za Oceanem. Jednakże w wypadku omawianego albumu w paralelnej rzeczywistości nie ma telefonii komórkowej, internetu ani elektryczności. Zamieszkiwana jest przez ludzi, smoki, udomowione dinozaury, wielgaśne stonogi służące za „konie pociągowe” wagoników metra. Gatunkiem dominującym są niejakie Preshauny, czyli gadające świstaki, grające w serialu rolę bezczelnych urzędników o niebywałych zdolnościach transmutacji.

Główną bohaterką serii Ekhö. Lustrzany świat jest seksowna, długowłosa blondynka Fourmille Gratule, którą poznajemy podczas lotu Boeingiem 747 relacji Paryż – Nowy Jork. ArlestonNa pierwszych trzech planszach prawie nic nie zwiastuje tego z czym później będziemy mieli do czynienia. No, może z wyjątkiem obecności niejakiego Sigisberta de Montafiume należącego do rasy Preshaunów, reprezentującego pewne biuro notarialne z Ekhö, wyznaczone przez Odelalię – zmarłą niedawno ciotki Fourmille – na egzekutora jej testamentu. Pozytywna odpowiedź na pytanie: „(…)przyjmuje panienka spadek po ciotce Odelalii czy nie?”, które zostało zadane przez gadającego świstaka, uruchamia kaskadę nieprawdopodobnych zdarzeń.

Dziewczyna mdleje. A po przebudzeniu leci gondolą podwieszoną pod smokiem, szykującym się właśnie do lądowania w Nowym Jorku, ale, jak już wspomniałem, jest to zupełnie inne miasto. planszaNiby takie samo, ale inne. Jakby ze snu. Oniryczna atmosfera podsycana jest także przez kolorystykę plansz. Fourmille nie jest sama, została przeniesiona do Ekhö razem ze współpasażerem z fotela obok, niejakim Yuriem Podrovem, któremu podczas przechodzenia między światami, wbiła paznokcie w prawe przedramię. Od tej chwili ich losy zostały ze sobą splecione, nawet jeśli oboje nie są z tego zbytnio zadowoleni.

Seria stworzona przez Christophe’a Arlestona (autora znanego z serii Lanfeust w kosmosie oraz Trolle z Troy) to przygodówka z wyraźnymi elementami fantasy. Scenariusz obfituje w atrakcyjne zwroty akcji, polowanie na dzikie zwierzęta, odurzanie się za pomocą żaby, nawiedzenie, wątek kryminalny oraz pączkujący dopiero wątek miłosny. Ten ostatni pewnie rozwinie się w kolejnym tomie. Na chwilę obecną francuska oficyna Söleil opublikowała dwa albumy, trzeci jest w produkcji.

BarbucciWarto wspomnieć, że za ilustracje odpowiada Alessandro Barbucci, rysownik znany z serii Sky Doll. Czytelnicy, którzy znają i lubią ten album nie będą zawiedzeni. Główna bohaterka serialu Ekhö jest okrągła w miejscach właściwych i szczupła niczym osa w pozostałych. Dodatkowo świat wykreowanych przez artystę jest spójny i wyrazisty, Barbucci szczegółowo przedstawia potwory i zwierzęta, ale i fizjonomie bohaterów oraz budynki.

Wypada, abym napisał jeszcze kilka słów o edycji omawianego albumu. Wydawnictwo Taurus Media poprzednie komiksy drukowało w J.W. PROJEKT, natomiast i Ekhö oraz drugi tom cyklu Urban zostały wydrukowane w Konińskiej Drukarni Dziełowej. Zmiana ta spowodowała, że nasycenie koloru na planszach jest mniej intensywne. Dodatkowo okładki nowości nie są kartonowe, raczej wykonane z kredowego papieru o wysokiej gramaturze, co powoduje ich odkształcanie – to właściwie uwaga dla „purystów”.

Scotch Arleston (scen.), Alessandro Barbucci (rys.), „Ekhö. Lustrzany świat #1: Nowy Jork”, tłum. Jakub Syty, Taurus Media, Piaseczno 2014.

[tekst: 3+, rysunki: 4, kolory/cienie: 3-]

{komiks można kupić tu: klik! klik! lub tu: klik! klik!}

gildiaRecenzja napisana dla serwisu Gildia.pl, aby ją przeczytać, wystarczy kliknąć :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Ekhö. Lustrzany świat #1: Nowy Jork at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: