Kto to być może o tej porze?

15/07/2014 § 1 komentarz

Śledztwo w kolorze atramentu

kto to być może o tej porze  Książka Kto to być może o tej porze? to pierwsza pozycja nowego serialu powieściowego autorstwa Lemony Snicketa (właśc. Daniel Handler), który nosi tytuł Seria niewłaściwych pytań i jest prequelem Serii niefortunnych zdarzeń. Na zachodzie wystartowała ona w 2012 roku i już ukazały się trzy tomy, a czwarty zapowiadany jest na wrzesień. Po polsku dostępny jest jedynie pierwszy tom, który miał swoją premierę w maju.

  Głównym bohaterem (i zarazem narratorem) omawianej książki jest trzynastoletni Lemony Snicket, którego poznajemy w dworcowej poczekalni, gdy już prawie ma wypić herbatkę przyprawioną laudanum. Ale dostaje tajną wiadomość, z której wynika, że ma pięć minut, aby wymknąć się przez okno w łazience. Ostatecznie, dzięki przygotowanej wcześniej drabinie, mu się udaje. Chwilę później siedzi w „zielonym automobilu”, prowadzonym przez bezczelną i irytującą S. Teodorę Markson. („Co oznacza S?” – to jedno z wielu niewłaściwych pytań, które bohater wciąż zadaje swojej mentorce i sobie.) Wyjeżdżają z Miasta, udają się do Splamione Nadmorskie, aby tam odnaleźć figurkę Bombinującej Bestii i zwrócić ją prawowitym właścicielom. Dla Lemony’ego, który otrzymał „dość nietypowe wykształcenie”, będzie to czas terminowania u nieokrzesanej S. Teodory. W toku lektury czytelnik domyśla się, że młodzian ukończył szkolę dla przyszłych śledczych, a S. Teodora Markson to Mistrzyni, u której ma pobrać ostatnie szlify.lemony-snicket  Kto to być może o tej porze? to zakręcona powieść detektywistyczno-przygodowa w stylu noir. Przymiotnik „zakręcona” jest jak najbardziej na miejscu. Ponieważ z rozdziału na rozdział fabuła się komplikuje, traci przejrzystość. Akcja przenosi się niecodzienne miejsca, mają miejsce zaskakujące sytuacje. Niewiele w tej książce oczywistości, pytania i wątpliwości piętrzą się z każdą kolejną przeczytaną stroną, nowe zagadki wyskakują jedna po drugiej. Bohater bierze na siebie kolejne zobowiązania, obiecuje pomóc w czymś albo coś przynieść, bądź coś odnaleźć oraz odzyskać. Tropy i wskazówki, które mogły by być pomocne w rozwiązaniu zagadki, prowokują do stawiania kolejnych pytań. Oczywiście należy mieć duże wątpliwości, czy są one właściwe. snicketseth  Zainteresowałem się tą pozycją tylko z jednego powodu: ponieważ za ilustracje, okładki oraz oprawę graficzną całej serii odpowiada Seth (właśc. Gregory Gallant), znany i ceniony rysownik komiksowy pochodzący z Kanady. Urodził się w 1962 w Clinton w stanie Ontario. Stale współpracuje z wydawnictwem Drawn & Quarterly, w którym opublikował kilka albumów komiksowych. Najbardziej znany jest z tworzonej od ponad 20 lat autobiograficznej serii Palookaville. Poszczególne zeszyty zbierane są zbiorcze edycje, pierwsza z nich nosi tytuł It’s a Good Life, If You Don’t Weaken i ukazała się w 1996 roku. To za nią rok później otrzymał prestiżową Ignatz Award w dwóch kategoriach: Outstanding Artist oraz Outstanding Graphic Novel. bibliotekarz  W tym miejscu należy wspomnieć, że w tym roku, a dokładnie w maju, staraniem Wydawnictwa Komiksowego wspomniany powyżej album ukazał się w Polsce, jego tytuł brzmi Życie nie jest takie złe, jeśli starcza ci sił. I jest to pierwsza pozycja Seth opublikowana w naszym kraju. (Zobacz przykładowe plansze tu: klik! klik!)

  siostraWracając do ilustracji pomieszczonych w Kto to być może o tej porze?, to łącznie Seth przygotował ich ponad dwadzieścia. Na początku każdego rozdziału u góry strony umieszczono niewielki rysunek, który w zawoalowany sposób odwołuje się do treści odcinka. Dodatkowo w książce znajduje się łącznie siedem całostronicowych paneli. Z czego pierwszy umieszczono na stronie początkowej, jeszcze przed tekstem, a ostatni na przedostatniej stronie, dzięki czemu opowiadanie umieszczono w ilustracyjnej klamrze. Warto się przyjrzeć tym ilustracjom, ponieważ przedstawiają dwie różne sytuacje oraz bohaterkę, która nie występuje w książce. Mgliście się o niej wspomina, czytelnik może się domyślać, kogo przedstawiają rysunki, ale pewności nie ma.  ellington feintProponuję zwrócić uwagę również na pierwszą i ostatnią stronę okładki, które wyglądają trochę jak dwie plansze komiksowe z niesymetrycznym rozkładem kadrów.

  ktoDo pokolorowania wszystkich ilustracji w Kto to być może… użyto jedynie trzech kolorów: białego, czarnego oraz ciemnogranatowego. Z przewagą tego ostatniego, zastosowanie tego koloru, jest odwołaniem do treści książki, gdyż w Splamionym Nadmorskim wytwarza się atrament. Ciemne, monochromatyczne panele potęguję atmosferę grozy, mroku i niesamowitości. Czytając i ukradkiem spoglądając na ilustracje miałem (błędne) wrażenie, że wszystkie opisywane sytuacje mają miejsce wieczorem lub w nocy.

  sethSeth nie zadowolił się „samym tekstem”, jego obrazy zawierają dodatkowe szczegóły, o których nie wspomina się opowiadaniu, co ułatwia czytelnikowi wniknięcie w opisywaną rzeczywistość. Chociaż też ukrywa pewne szczegóły, proponuję zwrócić uwagę, jak przedstawiany jest główny bohater. Dzięki rysunkom dowiadujemy się, że nosi kaszkiet, przewieszoną przez ramię torbę, krawat, ale z drugiej strony nigdy nie widzimy jego twarzy. Ciekawe jak wygląda Lemony Snicket?

  I to by właściwie było na tyle. Pewnie kupię kolejne książki z tego cyklu. Ponieważ historia jest wciągająca, a ilustracje świetnie podkreślają klimat opowieści, dodając przy okazji kilka intrygujących szczegółów.

Lemony Snicket {właśc. Daniel Handler} (tekst), Seth {właśc. Gregory Gallant}, „Seria niewłaściwych pytań #1: Kto to być może o tej porze?”, przeł. Jolanta Kozak, Wydawnictwo Egmont Polska, Warszawa 2014.

[tekst: 4+, rysunki: 5, kolory/cienie: 5+]

{książkę można kupić tu: klik! klik! lub tu: klik! klik!}


Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

§ One Response to Kto to być może o tej porze?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Kto to być może o tej porze? at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: