Hilda i Ptasia Parada

19/05/2014 § Dodaj komentarz

hilda i ptasiaHilda i Ptasia Parada, autorstwa brytyjskiego artysty Luke’a Pearsona, to trzeci (ostatni wydany w Polsce) tom z udziałem sympatycznej i rezolutnej Hildy Folk. Poprzednie dwa albumy zostały bardzo dobrze przyjęte zarówno przez krytykę, jak i przez czytelników (nie tylko dorosłych). Myślę, że wysoki popyt na komiksy z przygodami Hildy wiąże się z tym, jaka jest główna bohaterka Pearsona.
Wymyślona przez niego postać to nieustraszona, pewna siebie dziewczynka, która w wyniku zdarzeń przedstawionych w albumie Hilda i Nocny Olbrzym, wraz z mamą przeprowadza się z górskiej wioski do miejscowości o nazwie Trolberg. Bohaterce trudno się odnaleźć w nowej rzeczywistości, bo wszystkie budynki wyglądają tak samo, a dni są szare i podobne do siebie. Pierwsze plansze omawianego albumu pokazują, na zasadzie przeciwieństw, różnicę jakościową między mieszkaniem w górach, a mieszkaniem w mieście – bardzo prosty zabieg, ale dobitny. Dodatkowo od przeprowadzki matka niechętnie pozwala córce biegać i odkrywać nowy świat, gdyż miasto jest potencjalnie bardziej niebezpieczne, do tego większe. Dlatego umawiają się, że wieczorem wspólnie udadzą się na Ptasią Paradę.
planszaA tymczasem, dzięki wsparciu kolegów ze szkoły, Hildzie udaje się w końcu przekonać rodzicielkę, aby pozwoliła jej wyjść z nimi, poznać miejskie rozrywki i trochę pobiegać po okolicy. Niebieskowłosa dziewczynka wyraźnie różni się od pozostałych dzieci. Nie widzi nic zabawnego w straszeniu i dręczeniu zwierząt czy w wydzwanianiu bez powodu do drzwi sąsiadów. Nie chce brać udziału w konkursie na celność rzucania kamieniami w ptaki. W tym aspekcie komiks brytyjskiego twórcy uczy młodych czytelników empatii i zrozumienia dla cierpienia innych. W trakcie „zabawy” jeden z ptaków zostaje trafiony w skrzydło i spada na ziemię. Nasza bohaterka pospiesznie ofiarowuje mu pomoc, co nie jest mile widziane przez jej współtowarzyszy.
babciaUratowany ptak okazuje się być kurkiem i to niezwykłym, ponieważ potrafi mówić. A dodatkowo zapomniał kim jest, jak się lata oraz jaką misję ma do wypełnienia. Nie chcę zdradzać suspensu. Tym bardziej, że autor wymyślił niezwykłe rozwinięcie tej prostej sytuacji. Warto samemu się przekonać, czy Hilda uratuje kruka i jakie znaczenie dla miasteczka Trolberg ma ów ptak.
Fabuła nie jest skomplikowana, ale za to wystarczająco dziwna, magiczna i prawdziwie baśniowa. Jest to opowieść dla dzieci, choć dorośli również bardzo dobrze się będą przy jej lekturze bawić. Komiks namawia dzieci do rozwijania w sobie odkrywcy. Autorowi udaje się oddać przeświadczenie o niesamowitości świata, które wszyscy pamiętamy z dzieciństwa, gdy każdy kolejny dzień był szansą na nową przygodę. portDodatkowo, w końcowym fragmencie książki, podkreślona zostaje emocjonalna więź, łącząca rodzica z dzieckiem i to bez zbędnego moralizatorstwa. Uproszczony rysunek Pearsona wyśmienicie oddaje zjawiskowość snutej przez niego opowieści. Atrakcyjna, ciepła kolorystyka. Duże plansze i kadry ze sporą ilością szczegółów, które uczą spostrzegawczości, to także plusy publikacji.
Jestem wielkim fanem serii Luke’a Pearsona, który jest niezwykle utalentowanym i utytułowanym twórcą. Z niecierpliwością oczekuję informacji, czy i kiedy zostanie wydany w Polsce czwarty tom Hilda and the Black Hound, który można już kupić w Wielkiej Brytanii.

Luke Pearson (scen. & rys.), „Hilda i Ptasia Parada”, przeł. Hubert Brychczyński, Centrala – Mądre komiksy, Poznań 2014.

[scenariusz: 5+, rysunki: 6, kolory/cienie: 5+]


recenzje poprzednich tomów czytaj tu:
Hilda i Troll: klik! klik!
Hilda i Nocny Olbrzym: klik! klik!


picturebook{komiks można kupić tu: klik! klik!}wpRecenzja napisana dla serwisu komiks.wp.pl, aby ją przeczytać, wystarczy kliknąć :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Hilda i Ptasia Parada at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: