Baśnie #9: Synowie imperium

17/01/2014 § Dodaj komentarz

fablesPo skasowaniu przez Egmont cyklu z udziałem Johna Constantine’a w wydawnictwie pozostały jedynie tylko dwie serie, które pierwotnie za oceanem wydawane są przez Vertigo. Jedną z nich są Baśnie (w oryginale Fables) – autorski projekt Billa Willinghama, powstający do jego scenariuszy. Serial ma w Polsce sporą grupę wielbicieli. Sam do nich należę. Od początku pozytywnie zaskakuje prostym pomysłem przeniesienia bohaterów baśni, bajek, podań do współczesnego Nowego Jorku. Baśniowcy nie zrobili tego z własnej i nieprzymuszonej woli, a zostali wygnani przez tyrana, który przez nich zwany jest Adwersarzem, a przez mieszkańców Stron Rodzinnych – Cesarzem.
Omawiany tom nosi tytuł Synowie imperium. Jest to dopiero 9 tom z całego serialu, „dopiero” ponieważ całość zaplanowana jest na 25 albumów. Ten, który mam przed sobą, liczy sobie 200 stron, składają się na niego dwa dłuższe cykle – Ojciec i syn oraz tytułowy – a także kilkanaście krótkich nowel, które przybliżają sytuacje i epizody z udziałem bohaterów drugo- i trzecioplanowych.
basniePo tym jak mieszkańcy Baśnigrodu zadali Adwersarzowi ciężki cios, niszcząc drzewa Świętego Gaju, z drewna których Dżepetto strugał swoją armię, wojna między świtami weszła w fazę „statyczną”, czyli planowania, szpiegowania, snucia intryg, szukania sprzymierzeńców oraz gromadzenia sił. Cesarz zawezwał swoich najbardziej zaufanych pomocników i doradców, aby obmyślili plan „ostatecznego rozwiązania problemu Baśniogrodu”, czyli eksterminacji baśniowców oraz ludzi. Plan obmyśliła Królowa Śniegu, składa się z kilku faz. Nim nastąpi rzeczywista inwazja wojsk Cesarza na Ziemię, będzie ona nękana przez plagi: chorób, ognia, zimna i głodu. Prawdziwy Armagedon, niczym żywcem wyjęty z księgi Objawienia św. Jana. Czterech, baśniowych jeźdźców apokalipsy galopujących przez dziesięć lat w poprzek świata docześniaków. Sugestywny plan „ostatecznego rozwiązania” przedstawiony przez Królową Śniegu, to jeden z niewielu epizodów tego tomu, który pozostaje w pamięci.
planszaNatomiast dwuczęściowy cykl Ojciec i syn, przedstawiający skomplikowane relacje między Wilkiem Bigby a jego ojcem – Wiatrem Północnym, to tendencyjna i mało ciekawa historyka. Niewiele wnosi do całej opowieści, poza faktem, że oto Ojciec zostaje zmanipulowany przez Syna. W związku z czym musi się opowiedzieć, zdeklarować, z którą ze stron będzie trzymał podczas zbliżającej się wojny.
Pod względem graficznym, wspomniany powyżej epizod, podoba mi się najbardziej. Pewnie ze względu na sugestywne rysunki Michaela Allreda, znanego m.in. serii iZombie, które często ukazują bohaterów w ruchu, wykonujących jakieś gesty z wyrazem emocji na twarzy, z otwartymi ustami (mówiących). Kreska, stanowiąca obrys postaci (czy to twarzy, czy stroju), jest mało subtelna, gdyż gruba i mięsista. Jego rysunki są mniej umowne – bohaterowie mają włosy, a nie tylko schematycznie zarysowaną fryzurę. Także kolorystycznie epizod ten odbiega od pozostałych, jest to zasługa Laury Allred. Jak na mój gust pozytywnie się wyróżnia, ponieważ dominują różne odcienie szarości. Kolory są „ściszone”, przydymione. Nawet różowa suknia Królewny Śnieżki jest jakaś taka przyciemniona. Szkoda, że redaktorzy Vertigo nie oddali tej parze cyklu Synowie imperium, może wówczas byłoby bardziej atrakcyjnie.
W bieżącym tomie akcja Baśni nie posuwa się zasadniczo do przodu. Bill Willingham na 200 stronach rozpisał wojnę pozycyjną, właściwie jedynie planowanie działań wojennych.

Bill Willingham (scen.), Mark Buckingham & Steve Leialoha & Michael Allred & Andrew Pepoy & D’Israeli & Gene Ha & Joelle Jones & Barry Kitson & David Lapham & Joshua Middleton & Inaki Miranda & M.K. Perker & Jim Rugg & Eric Shanower & John K. Synder III & Jill Thompson (rys.), „Baśnie #9: Synowie imperium”, tłum. Krzysztof Uliszewski, Klub Świata Komiksu – album 742, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2012.


[scenariusz: 3+, rysunki: 4-, kolory/cienie: 4]


{recenzję albumu Baśnie #8: Wilki czytaj tu: klik! klik!}

{recenzję albumu Baśnie #11: Wojna o pokój czytaj tu: klik! klik!}
{recenzję albumu Baśnie #12: Czasy mroku czytaj tu: klik! klik!}

{komiks można kupić :tu:}wpRecenzja napisana dla komiks.wp.pl.

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Baśnie #9: Synowie imperium at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: