Komiksy Roku 2013

27/12/2013 § Dodaj komentarz

komiksy rokuPlebiscyt Komiksy Roku rozpala „komiksowo” już od czterech lat. W tym roku gospodarzem i koordynatorem projektu został Kuba Oleksak (naczelny „Kolorowych Zeszytów”). To on wybrał i zaprosił „grono sędziowskie”. Z tego co mi wiadomo, to nie jest jego wymarzone „grono”, gdyż niektórzy zaproszeni odmówili udziału. Ja się zgodziłem. Zgodziła się również Dominika Węcławek, a także Tomasz Pstągowski, Krzysztof R. Wojciechowski oraz Rafał Wójcik.
Jak pisał Kuba we wstępniaku na „Kolorowych”: „nie nominujemy wznowień, ani pozycji, które ukazały się poza granicami Polski. W grę wchodzą tylko te tytuły, które miały swoją premierę w 2013 na naszym rynku. Zarówno polskie, jak i zagraniczne, zeszytówki, albumy, integrale, magazyny, ziny, a także webkomiksy”.
Podaję poniżej listę 10 komiksów, które nominowałem do plebiscytu. Chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że ta dycha jest kompromisem, na który musiałem się zgodzić, gdyż wybierałem między tym co chciałbym nominować, a tym co mogłem nominować. Każdy z „grona sędziowskiego” nominował kolejno po kilka komiksów, tak aby następni jurorzy mieli jeszcze z czego wybierać, potem kolejny raz dobieraliśmy komiksy do puli. I tak to trwało, aż lista 50 komiksów została domknięta.
Oczywiście można mieć wiele zastrzeżeń co do samej listy, która nam wyszła, sposobu nominacji, nominowanych tytułów (dlaczego jest to? a nie ma tamtego?) oraz takiego a nie innego „grona sędziowskiego”. Nie da się zadowolić wszystkich. W końcu jest to jedynie plebiscyt. Każda ewentualna lista „najlepszych komiksów roku 2013” jaka powstała, powstanie, bądź mogła by powstawać będzie tylko i wyłącznie listą subiektywnych preferencji czytelniczych.
W ciągu najbliższych kilku dni przedstawię swoje własne pięć list, każda z nich będzie liczyła sobie po 10 tytułów: „Najlepszy album polskiego twórcy”, „Najlepszy album zagranicznego twórcy”, „Najlepszy picture book oraz komiks dla dzieci”, „Najlepszy zeszyty serii trwającej lub zakończonej” oraz „Najlepszy album obcojęzyczny”. A teraz zapraszam do zapoznania się z moim wyborem dla Komiksy Roku 2013 (kolejność jest alfabetyczna, nie odpowiada gradacji od 1 do 10), a także do wzięcia udziału w plebiscycie: klik! klik!
komiks roku – Nicolas Presl (scen. & rys.), „Boska kolonia”, Wydawnictwo Lokator, Kraków 2013.
– Delphine Bournay (teks & il.), „Chrupek i Miętus – dzikie zwierzęta”, tłum. Jadwiga Jędryas, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2013.
– Tony Sandoval (scen. & rys.), „Doomboy”, tłum. Katarzyna & Małgorzata Sajdakowskie, timof comics, Warszawa 2013.
– Sławomir Mrożek, „Mrożek w obrazach”, Noir Sur Blanc, Kraków 2013.
– Łukasz Bogacz & Wojciech Stefaniec (scen.), Wojciech Stefaniec (rys.), „Noir”, timof comics, Warszawa 2013.
– Naoki Urasawa & Osamu Tezuka (scen.), Naoki Urasawa (rys.), „Pluto #8”, tłum. Radosław Bolałek, Wydawca: Hanami, [bmw] 2013.
– Cyril Pedrosa (scen. & rys.), „Portugalia”, tłum. Wojciech Birek, timof comics, Warszawa 2013.
– Lewis Trondheim (scen. & rys.), „Ralph Azham #1: Czy oszukuje się tych, których się kocha?”, tłum. Katarzyna Sajdakowska, timof comics, Warszawa 2013.
– Michał Rzecznik (scen. & rys.), „Warszawa”, Wydawnictwo ANTY, Warszawa 2013.
– Hermann {właśc. Hermann Huppen} (scen. & rys.), „Wieże Bois-Maury #2: Heloiza de Montgri”, tłum. Grzegorz Przewłocki, Wydawnictwo Komiksowe, Warszawa 2013.

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Komiksy Roku 2013 at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: