Egipskie księżniczki #1

07/11/2013 § Dodaj komentarz

egipskie ksiezniczkiIgor Baranko to ukraiński twórca, który w naszym kraju jest znany za sprawą dawnej współpracy z magazynem AQQ oraz dzięki albumowi Maksym Osa, który ukazał się 4 lata temu w oficynie Timof Comics. W bieżącym roku za sprawą wydawnictwa Pawła Timofiejuka otrzymaliśmy pierwszą część Egipskich księżniczek, które pierwotnie ukazały się we Francji w 2010 roku.
Właściwie sam tytuł podpowiada, o czym jest omawiany komiks. W skrócie akcja przedstawia się następująco: dwie nastoletnie księżniczki Titi-Nefer oraz Kiki-Nefer, będące córkami panującego faraona Ramzesa III, w świątyni otrzymują zwoje pergaminu zawierające ich horoskopy. Wyprawa po horoskopy okazuje się jedynie pretekstem, który miał wywabić księżniczki z królewskiego miasta na odludzie, aby w piaskach pustyni zostały zamordowane przez Meszuszów. Gdyż z koczownikami zza Nilu sprzymierzyła się ambitna dama dworu Ka-Bubui. BarankoKrwawy podstęp się nie udał. Księżniczki uciekają rydwanem do pobliskiego przeklętego miasta, do Achetaton, które kiedyś – 200 lat temu – było stolicą zbudowaną przez faraona Echnatona. Faraon ten, znany z kart historii jako Amenhotep IV, był mężem Nefertiti. Zasłynął z tego, że przeprowadził reformę religijną polegającą na prowadzeniu jednego nadrzędnego bóstwa – Atona. Monoteizm wprowadzony przez Echnatona miał wiele cech wspólnych z judaizmem. Dodatkowo najprawdopodobniej na czasy panowania tego faraona przypada życie Mojżesza i ostateczne wyjście Izraelitów z Egiptu.
Zresztą Mojżesz również pojawia się na kartach tego albumu, nie dosłownie, ale jeden z bohaterów chce szczegółowo poznać jego historię i zdolności. Nie wiem, czy Baranko czytał nowelę Tomasza Manna pt. Prawo, ale właśnie w niej pojawia się Mojżesz w Egipcie, który uczy się w szkole z internatem, a następnie staje twarzą w twarz z faraonem i żąda, aby potomkowie Jakuba zostali wypuszczeni z Egiptu. Historię tę znamy również z Biblii.
egipskieIgor Baranko, na modłę postmodernistycznych pisarzy, miesza ze sobą znane i domniemane porządki. Nie tylko wysłuchujemy więc opowieści o potężnym kapłanie Mojżeszu, ale także spotkamy Samsona (innego bohatera znanego z Pisma Świętego), który na kartach omawianego albumu mówi o sobie, że jest Heraklesem i ma za zadanie wykonać 10 prac zleconych przez Herę. Inną postacią, która ma znaczący wpływ na przygody księżniczek, jest Amenhotep (syn Hapu), który mimo, że powinien być martwy od 200 lat, nadal mieszka w przeklętym mieście Echnatona i chce odnaleźć miejsce pochówku przeklętego faraona.
Autor bardzo sprawnie miesza porządki historyczne, religijne, społeczne i mitologiczne. Komiks czyta się z ciekawością, specjalnie nie zastanawiając się nad prawdopodobieństwem występujących wydarzeń. Kolejne przygody pięknych księżniczek sprawnie spajają pojawiające się wydarzenia. Nie jest to oczywiście żadne komiksowe arcydzieło, ale bardzo atrakcyjna przygodowa opowieść. Narysowana została z wielką dbałością o szczegóły, świat starożytnego Egiptu jawi się na kartach tego albumu bardzo intrygująco. Czekam na drugi tom, który zapowiadany jest przez wydawnictwo Timof Comics na maj przyszłego roku.

Igor Baranko (scenariusz & rysunki), „Egipskie księżniczki #1”, tłum. Wojciech Birek, timof comics, Warszawa 2013.

[scenariusz: 4-, rysunki: 4, kolory/cienie: 4+]

{Wydawca na issuu udostępnił całą przedmowę napisaną przez Christiana Jacqa, francuskiego egiptologa, oraz 15 pierwszych stron komiksu, aby przeczytać, zrób: klik! klik!}

egipskie_kadr
{komiks można kupić :tu: lub :tu:}

Recenzja napisana dla serwisu „Komiksomania”, aby ją przeczytać, wystarczy kliknąć :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Egipskie księżniczki #1 at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: