Rekomendacje: Nie pojedziemy zobaczyć Auschwitz

06/11/2013 § Dodaj komentarz

Nie pojedziemy zobaczyć AuschwitzNie pojedziemy zobaczyć Auschwitz to komiksowy reportaż z podróży do Polski, której autorem jest Jérémie Dres. Książka pierwotnie ukazała się w 2011 roku we Francji w oficynie Éditions Cambourakis pt.: Nous n’irons pas voir Auschwitz, rok później, w wydawnictwie Self Made Hero, ukazała się brytyjska edycja nosząca tytuł We Won’t See Auschwitz . A dzięki staraniom MF Studio mamy polskie wydanie.
Po śmierci ukochanej babci Thérèse (Téma Dres, z domu Barab) Jérémie Dres wraz ze swoim bratem Martinem decydują się odwiedzić Polskę, kraj z którego pochodziła. Wyruszają, aby poznać kraj, z którego wywodzą się ich żydowskie korzenie. I aby poprzez swoją podróż oddać hołd zmarłej rok wcześniej babci. Niezwykłej osobie, która jak w posłowiu napisał Martin: „Łączyła nas wszystkich. Wnuków, ciotki, wujków. Po wszystkim, co przeżyła, uwierzyliśmy, że zostanie z nami na zawsze”.
Pierwszym przystankiem w tej podróży jest Warszawa, gdzie ich babcia spędziła dzieciństwo. Następnie nie jadą do Auschwitz, ale za to odwiedzają Żelechów. Małe miasteczko na południe od Warszawy, położone między Garwolinem a Puławami, ponieważ w nim urodził się ich dziadek Simon. Zwieńczeniem ich podróży jest wyjazd od Krakowa – 50 km od Auschwitz, blisko, jednak na tyle daleko, że bezpiecznie. Siedząc w restauracji Ariel, która mieści się na krakowskim Kazimierzu, Jérémie mówi do brata: „Babcia najbardziej przejęłaby się naszymi wrażeniami z podróży. Spóźniliśmy się o rok”.
Dzięki Nie pojedziemy zobaczyć Auschwitz czytelnicy, nie będący pochodzenia żydowskiego, mają okazję poznać sytuację i środowisko Żydów w Polsce. Rzeczywisty stan tej społeczności na rok 2010. Jérémie Dres w Nocie od autora pisze: „Wszystkie wypowiedzi przytoczone w tej książce są prawdziwe. Rozmowy zostały nagrane, osoby i miejsca sfotografowane”.

Jérémie Dres (scenariusz & rysunki), „Nie pojedziemy zobaczyć Auschwitz”, tłum. Natan Okuniewski, MF Studio, Warszawa 2013.

Polecam poklikać:
– Jérémie Dres, strona autorska :tu:
– Jérémie Dres, strona poświęcona książce :tu:
– Jérémie Dres, wywiad z autorem (po francusku) :tu:
– Éditions Cambourakis, Nous n’irons pas voir Auschwitz :tu:
– Self Made Hero, We Won’t See Auschwitz :tu:

Opis polskiego wydawcy: „Autor Jérémie Dres opisuje swoją podróż do Polski, którą wraz z bratem Martinem odbyli w 2010 roku w poszukiwaniu swoich żydowskich korzeni. Niespełna trzydziestoletni autor wędruje po ulicach Warszawy, Krakowa i Żelechowa (z którego pochodziła jego babcia), ale nie czuje się pielgrzymem szukającym śladów Holocaustu. Jest raczej Europejczykiem poznającym Polskę, w której jest tyle do zobaczenia. Mając żydowskie korzenie nie trzeba przecież koniecznie zobaczyć Auschwitz. W książce pojawiają się prawdziwe postaci aktywnie biorące udział w nie tylko żydowskim kulturalnym i społecznym życiu”.

Przykładowe plansze (kliknij, aby zobaczyć w większym formacie):

Jérémie Dres zobaczyć AuschwitzAuschwitz

Komiks można kupić :tu: lub :tu: lub :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Rekomendacje: Nie pojedziemy zobaczyć Auschwitz at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: