Podróże w czasie i przestrzeni w celu ratowania Ziemi

02/11/2013 § 1 komentarz

Dziś w ramach ‘gościnnych występów’ prezentuję tekst autorstwa Piotra Lipy. Przy okazji informuję, że Piotrek ‘przeprowadził się’, czyli zmienił adres swojego bloga na: http://coszzupelnieinnejbeczki.pl. Zapraszam do regularnego odwiedzania: klik! klik!
Podróże w czasie i przestrzeni w celu ratowania ZiemiW ramach działań Fundacji Nasza Ziemia, która ma na celu propagowanie ekologicznego stylu życia, powstał ciekawy komiks mający na celu pokazanie, głównie młodemu czytelnikowi, jak można na co dzień i w łatwy sposób dbać o naszą planetę.
Podróże w czasie i przestrzeni w celu ratowania Ziemi opowiadają historię trójki przyjaciół, którzy podczas zabawy na wysypisku śmieci, swoją drogą trzeba przyznać to dość oryginalny plac zabaw, znajdują dziwny przedmiot. Po bliższym zbadaniu okazuje się on wehikułem czasu. Dzięki niemu podróżują w czasie i przestrzeni, spotykając na swej drodze przeróżne postacie, co zawsze jest dobrym powodem, aby porozmawiać o ekologii. lew
Zabierając się do lektury miałem lekkie obawy. W końcu komiks robiony na zamówienie rządzi się swoimi prawami i niestety nie zawsze wychodzi to na dobre mojemu ulubionemu medium. Tutaj jednak zachęciły mnie nazwiska twórców znanych chociażby z Jeża Jerzego lub Tymka i Mistrza, trzeba przyznać, że autorzy dobrze poradzili sobie z tematem. Oczywiście z racji tego, że komiks kierowany jest głównie do młodszych czytelników, nie ma w nim dosadnych żartów, które znają czytelnicy Jeża Jerzego. Jest za to dobry humor, który można odnaleźć w każdym komiksie tej pary twórców. Nasza trójka bohaterów, dzięki wehikułowi czasu odwiedza Thomasa Edisona, Archimedesa, Merlina oraz smoka. Każde z tych spotkań to nowe wiadomości na temat oszczędzania energii, wody, radzenia sobie z nadmiarem śmieci lub korzyści wynikających z bioróżnorodności.
smokKomiks ten dzięki rysunkom Tomasza Leśniaka został również ładnie zilustrowany. Całość jest utrzymana w stylistyce, którą być może niektórzy czytelnicy znają w Tymka i Mistrza. Jest to prosta kreska, bardzo czytelna dzięki czemu czytelnik nie ma najmniejszego problemu ze śledzeniem fabuły. Od strony kolorystycznej, wszystko zostało ujęte w ciepłych i przyjemnych kolorach, co tylko wzmacnia przyjemność z lektury.
Omawiany album to bardzo dobra wypadkowa dwóch sprawnie dobranych elementów. Jeden to ważny temat ekologii i cel edukacyjny, który przyświecał idei tego wydawnictwa. Drugi składnik to wieloletnie doświadczenie Leśniaka i Skarżyckiego w tworzeniu wspólnie dobrych opowieści. Dzięki temu czytelnik otrzymuje sześć ciekawych, mądrych i pełnych humoru historii, które dodatkowo zostały bardzo dobrze zilustrowane.
kamienChciałbym, aby więcej komiksów na zamówienie przez różne organizacje było na takim poziomie. Widać tutaj wyraźnie, że do zamówienia została dobrana odpowiednia para autorów, która poradziła sobie świetnie z tematem.

Rafał Skarżycki (scenariusz), Tomasz ‘Lew’ Leśniak (rysunki), „Podróże w czasie i przestrzeni w celu ratowania Ziemi”, Fundacja Nasza Ziemia, [bmw] 2012.


[autor: Piotr Lipa]

W ubiegłym roku komiks można było otrzymać za darmo w siedzibie fundacji lub pisząc na adres: fundacja[at]naszaziemia.pl. Wszystkie sześć epizodów można także przeczytać on-line.
cieplo

Wielkie odkrycie :tu:
Mokra robota :tu:
Gdzie drwa rąbią :tu:
Kamień filozofów :tu:
Smok :tu:
Ciepło, gorąco, parzy! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , ,

§ One Response to Podróże w czasie i przestrzeni w celu ratowania Ziemi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Podróże w czasie i przestrzeni w celu ratowania Ziemi at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: