Wybierz się z dziećmi do Łodzi…

03/10/2013 § 1 komentarz

W najbliższy weekend w Łodzi odbędzie się 24. Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier. W tym roku organizatorzy przygotowali atrakcyjny blok imprez przeznaczonych dla najmłodszych uczestników. Odbędą się warsztaty, spotkania z autorami komiksów dla dzieci, twórcy podpisywać będą swoje publikacje.
A w strefie targowej, na stoiskach wydawców, będzie można kupić nowości i premiery przeznaczone dla wszystkich milusińskich.
Poniżej przedstawiam kilka punktów programu festiwalu, na które warto wybrać się z dziećmi oraz spis komiksowych publikacji przeznaczonych dla najmłodszych, które będzie można kupić w strefie targowej.

MFKiGPiątek, 4 października 2013
Wszystkie wydarzenia, jeśli nie podałem inaczej, odbywać się będą w Atlas Arenie, al. Bandurskiego 7, Łódź. 11.00 – Finał konkursu komiksowego dla dzieci „Tuwim w kadrze”;
12.00 – Warsztaty dla dzieci z Forum Obywatelskiego Rozwoju;
13.00 – Warsztaty dla dzieci: gry komputerowe;
18.30 – Julian Tuwim. Wernisaż wystawy konkursu (gdzie: Foyer Kina Studyjnego ŁDK, ul. Traugutta 18).

Sobota, 5 października 2013
STREFA ATLASA
14.00 – „Naleśniki z jagodami”: warsztaty dla dzieci, prowadzący: Szaweł Płóciennik;
15.00 – „Detektyw Miś Zbyś na tropie”: warsztaty dla dzieci, prowadzący: Piotr Nowacki i Maciej Jasiński. Opis warsztatów: Będzie rysowanie i kolorowanie bohaterów komiksu oraz dokończenie krótkiej historyjki z udziałem Zbysia, Mruka i Lisa przygotowanej specjalnie na warsztaty. Zrobimy też wspólne czytanie fragmentu komiksu z podziałem na role.
SALA B
12.30 – Spotkanie z Bereniką Kołomycką ilustratorką komiksu dla dzieci pt. „Tej nocy dzika paprotka”, podczas którego opowie o współpracy ze scenarzystą Marzeną Sową oraz przedstawi prezentację „Tomek w szkicach, czyli ewolucję wizualną głównego bohatera komiksu”;
19.00 – Spotkanie z Piotrem Nowackim, znanym rysownikiem komiksów dla dzieci, autorem ilustracji m.in. do „Moe”, „Tim i Miki w Krainie Psikusów”, „Om” czy „Detektyw Miś Zbyś na tropie”.

Niedziela, 6 października 2013
SALA A
10.30 – „Komiksy z puszczy”, czyli premiera najnowszego komiksu Tomasza Samojlika, który nosi tytuł „Bartnik Ignat i skarb puszczy”;
14.30 – Don Rosa! Spotkanie z legendarnym rysownikiem Kaczora Donalda.
SALA C
11.00 – „Jawne Sny”: Matki i ojcowie – rodzicielstwo w grach wideo

Autografy, płyta główna Areny
Sobota, 5 października 2013
13.30 – Berenika Kołomycka, Don Rosa, Piotr Nowacki;
Niedziela, 6 października 2013
11.00 – Don Rosa, Tomasz Samojlik;
12.30 –Szaweł Płóciennik.

Premiery, nowości i niektóre wcześniejsze publikacje komiksowe przeznaczone dla dzieci dostępne w strefie targowej:

Stoisko wydawnictwa Centrala – Mądre komiksy

bartnik„Bartnik Ignat i skarb puszczy”, Tomasz Samojlik (scen. & rys.); opis: W głębi prastarej puszczy bartnik Ignat dogląda pszczół zamieszkujących barcie wysoko na drzewach, tak jak robili to jego ojciec, dziad, pradziad i ich przodkowie. Ludzie mówią, że Ignat dostaje od lasu wszystko, czego potrzeba do życia, że zna każdy ostęp i uroczysko w puszczy, że rozmawia ze zwierzętami i drzewami… Choć Ignat żyje w świecie poza czasem, choć nie chce wiedzieć, który jest rok, bieg historii nie zwalnia. Spokojne życie w zgodzie z dawnymi zwyczajami zostaje przerwane. Puszcza trafia w ręce nowych właścicieli, dla których liczą się tylko spodziewane zyski ze sprzedaży tysięcy dębów i sosen. Ignat nie spocznie jednak, póki jest choć cień nadziei na ocalenie lasu i zachowanie tysiącletniej tradycji. To jego puszcza.
paprotka„Tej nocy dzika paprotka”, Marzena Sowa (scen.), Berenika Kołomycka (rys.); opis: Słoneczny, sobotni poranek dla siedmioletniego Tomka nie zapowiada się zbyt wesoło. W sypialni rodziców zamiast mamy znajduje paprotkę-monstrum. Obok niej śpi spokojnie niczego nie podejrzewający tata.
Co zrobią Tomek i jego pies Mumin? Jak się zakończy mrożące krew w żyłach spotkanie dzielnego chłopca i przeokropnej rośliny?
pustelnik„Pustelnik”, Martin Ernstsen (scen. & rys.); opis: „Pustelnik” to opowieść o chłopcu, który spędza wakacje u babci na północy Norwegii. Historia przedstawia rozwój przyjaźni między dwojgiem bohaterów. Autor podejmuje też problem odróżniania przez małe dziecko fantazji od rzeczywistości. Dzięki nastrojowym kolorom komiks prezentuje wiarygodny i fascynujący obraz środowiska i czasu, w którym toczy się akcja.


Stoisko wydawnictwa Kultura Gniewu


jas ciekawski„Jaś Ciekawski. Podróż do serca oceanu”, Matthias Picard (scen. & rys.); opis wydawcy: Nieustraszony Jaś Ciekawski zamierza zbadać podmorskie cuda i dziwy. Mijając po drodze ryby wszelkich gatunków, dociera do mrocznych głębin, gdzie zamieszkują najosobliwsze stworzenia.
Duzi i mali poszukiwacze przygód dokonają wraz z Jasiem Ciekawskim wielu niezwykłych odkryć: ławice ryb budzące się do życia, wraki statków kuszące tajemniczymi cieniami, wspaniałe zatopione miasto swoim ogromem sprawiające, że ci, którzy je odwiedzają, czują się znikomi niczym pierwotniak zwany pantofelkiem…
Dzięki fantastycznym trójwymiarowym efektom podwodny świat narysowany przez Matthiasa Picarda zyskuje na głębi w dosłownym znaczeniu. Do komiksu dołączone są dwie pary okularów trójwymiarowych, aby umożliwić wspólną lekturę.
wilk„Wilk, pies i owce”, Przemysław Wechterowicz (tekst), Bartosz Minkiewicz (il.); opis wydawcy: To opowieść w której:
wilk jest bardzo głodny i zrobi wszystko, by dopaść pasące się na łączce owce;
pies jest bardzo odpowiedzialny i zrobi wszystko, by chronić pozostające pod jego opieką owce;
owce… a owce się pasą.
Gdy spotkają się dwa tak bardzo zdeterminowane zwierzęta, konflikt jest nieunikniony.
Kto z tego starcia wyjdzie zwycięsko? „Wilk, pies i owce” to historia brawurowo opowiedziana przez Przemysława Wechterowicza, autora takich książeczek dla dzieci, jak „Mrówka wychodzi za mąż” czy „Lukrecja” oraz rysownika Bartosza Minkiewicza znanego z kultowych przygód obrońcy Opola – Wilqa.
miś„Detektyw Miś Zbyś na tropie, tom 1: Lis, ule i miodowe kule”, Maciej Jasiński (scen.), Piotr Nowacki (rys.), Norbert Rybarczyk (kolory); opis wydawcy: Miś Zbyś to najlepszy detektyw w okolicy. Borsuk Mruk to jego wytrwały asystent. Dla tej dwójki nie ma spraw zbyt trudnych. To dlatego pewnego dnia w drzwiach biura Zbysia staje… królowa pszczół! Zlecenie od razu wygląda na poważne – ktoś kradnie pszczołom miód, a one są bezradne. Jeśli ktoś może pomóc to tylko Miś Zbyś!
Tak zaczyna się komiks „Pszczoły, ule i miodowe kule”, pierwsza odsłona przygód nowego bohatera dziecięcej wyobraźni. Wszystkie powstały w głowie scenarzysty Macieja Jasińskiego, twórcy m.in. uznanych komiksów historycznych, gdy jego synek prosił go o opowiadanie bajek. Tak narodził się miś detektyw, którego perypetiami mogą teraz cieszyć się również inne dzieci, czytające komiksy z serii „Detektyw Miś Zbyś na tropie”!
Album narysował Piotr Nowacki, mający na swoim koncie już kilka komiksów dla młodych czytelników. Tym razem, tworząc plansze, postanowił oddać hołd jednemu ze swoich ulubionych twórców – Bohdanowi Butence – i tę inspirację widać wyraźnie. Dzięki pracy Norberta Rybarczyka świat bohaterów stał się fantastycznie kolorowy, ciesząc oczy młodych i starszych czytelników.

Inne, które polecam

nalesniki„Naleśniki z jagodami”, Szaweł Płóciennik (scen. & rys.); fragment recenzji: „(…)autor unika cukierkowych, infantylnych kolorów kojarzących się z disnejowskim kiczem. Zamiast tego stawia na mocno psychodeliczną mieszankę fioletów (barwna dominanta), zieleni oraz żółci, co daje naprawdę znakomity efekt. Szczególnie, że kolory te komponują się z fabułą komiksu opowiadającego o trzech chłopcach wyruszających do sklepu w celu kupienia jajek niezbędnych do przyrządzenia tytułowej potrawy. Młodzi bohaterowie nie wiedzą, że przyjdzie im wziąć udział w niesamowitej przygodzie wyczarowanej dzięki sile wyobraźni. Ich eskapada jest równocześnie zaproszeniem do sentymentalnej podróży dla nieco starszych czytelników, którzy czytać będą „Naleśniki…” ze swoimi pociechami”.
(Komiks będzie można zdobyć podczas warsztatów Szawła w sobotę, informacja powyżej.)
malcolm„Malcolm”, Jakub Grochola (scen. & rys.); opis wydawcy: Wszyscy wiedzą, że zbuntowane nastolatki czasami uciekają z domu. A jak to jest z delfinami? Wygląda na to, że bardzo podobnie.
Co stanie się, gdy Malcolm podejmie decyzję o ucieczce? Jakie przeżyje przygody? A może w końcu uda mu się znaleźć prawdziwego przyjaciela? Tego wszystkiego dowiecie się z lektury tej małej książeczki.

(Komiks prezentowany przeze mnie :tu: Będzie go można kupić na stoisku Mydło Zin).

Serdecznie zapraszam w imieniu organizatorów, autorów, twórców, wydawców i własnym. Do zobaczenia!

nowacki

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , ,

§ One Response to Wybierz się z dziećmi do Łodzi…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Wybierz się z dziećmi do Łodzi… at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: