Sławomir Mrożek też robił komiksy

15/08/2013 § 1 komentarz

powrot„Wydawnictwo Literackie i Oficyna Noir Sur Blanc z ogromnym smutkiem informują, że w Nicei 15 sierpnia nad ranem w wieku 83 lat zmarł Sławomir Mrożek(…)”. Dziś taka pierwsza wiadomość dnia, tak na „dzień dobry”, choć wiadomość nie z gatunku tych „na dobry”, wyraźnie na „nie dobry”.
dokad

Sławomir Mrożek „autor błyskotliwych rysunków, które dziś są klasyką polskiego humoru”.


janek kozaI przypomina mi się, że Adam Rusek w posłowiu do książki Janka Kozy Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012 zwracał uwagę, że książka Kozy „to obrazkowa rozprawa socjologiczna dotycząca polskiego społeczeństwa. Nie jest ona w historii rodzimej socjologii pierwszym tego typu utworem: już ponad pół wieku temu (w 1957 r.) Sławomir Mrożek opublikował w odcinkach w „Przekroju” (a potem w tym samym roku w formie książkowej) pionierską Polskę w obrazach (…).
bydłoMrożek to typowy uczony akademicki starej daty umiejętnie korzystający w swych syntetycznych pracach wyłącznie z materiałów szczegółowych zgromadzonych przez innych badaczy. Tak więc Polska w obrazach ma charakter encyklopedyczny: wiele miejsca poświęcono w niej znakomitej historii naszego kraju oraz nieuniknionym zróżnicowaniom cywilizacyjnym i kulturowym jego regionów, a także poszczególnych klas i grup społecznych. Autor zadbał również o to, by niektóre, właściwe tylko Polakom cechy narodowe i obyczaje oraz poglądy na sprawy ostateczne przystępnie objaśnić obcokrajowcom – stąd podtytuł Polski w obrazach powinien brzmieć: przewodnik socjologiczny”.

cierpienie

[więcej rysunków Sławomira Mrożka można pooglądać :tu: polecam również zobaczyć animację z rysunków :tu:]
rzegnaj

Reklamy

Tagged: , , , , , , , ,

§ One Response to Sławomir Mrożek też robił komiksy

  • pozdRaf pisze:

    Reblogged this on Komiks w bibliotece and commented:
    Wciąż z doskoku. Pozwalam sobie zreblogować wpis Macieja Gierszewskiego o Mrożku. Wiadomość o śmierci wybitnego dramatopisarza zaskoczyła mnie i zasmuciła dziś w drodze. Warto przypomnieć, że Sławomir Mrożek był też arcygenialnym twórcą komiksów prasowych. Maciej odsyła do stron, na których można niektóre jego szorty obejrzeć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Sławomir Mrożek też robił komiksy at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: