Profesor Bell #3: Rowerem przez Irlandię

27/06/2013 § Dodaj komentarz

sfarRowerem przez Irlandię to piąty i, niestety, ostatni tom z przygodami profesora Josepha Bella, którego w poprzednich tomach poznaliśmy jako detektywa od spraw paranormalnych, rodzinnego lekarza Jej Królewskiej Mości królowej Wiktorii, a w bieżącym jako wykładowcę anatomii na uniwersytecie w Edynburgu i zapalonego rowerowego podróżnika.
Akcja omawianego tomu zaczyna się od koszmarnych snów śnionych przez bohatera, które doprowadzają go na skraj załamania nerwowego. Bell jest przekonany, że koszmary są zsyłane przez głównego antagonistę – Adama Wortha. Sny są straszne i nie pozwalają profesorowi normalnie funkcjonować, dlatego na wpół zamroczony wdrapuje się na gzyms kamienicy, w której mieszka arcyksiążę zbrodni, aby ostatecznie zakończyć sprawy między nimi. Próba zabójstwa się nie powiodła, ponieważ nasz bohater traci równowagę i „spierdziela się” (oryginalne określenie z komiksu) na bruk. To jedynie pogarsza jego stan psychiczny. Kilka stron dalej widzimy, jak, podczas zajęć, chce dokonać trepanacji czaszki ucznia kamienną popielnicą i gdyby nie nagłe wtargnięcie przyjaciela inspektora Mazocka pewnie by mu się to udało. Student, na którym przeprowadzana był nieudana operacja nazywa się nomen omen Conan Doyle. Po tym zdarzeniu rektor wysyła Bella na przymusowy urlop, z którego ma nie wracać, aż nie poczuje się lepiej.
roweremI w tym miejscu rozpoczyna się właściwa przygoda profesora Josepha Bella, który wraz ze swymi dwoma towarzyszami: jowialnym kamerdynerem-przyjacielem Ossourem oraz duchem Elphiasem wyruszają na rowerową wycieczkę drogami północnej Irlandii. Tym razem detektyw od spraw paranormalnych będzie musiał rozwiązać zestaw zagadek: dlaczego duchy terroryzują małe miasteczko? dlaczego uciekły ze swoich grobów? kogo się boją? czym są chochliki Irlandii? i czy należy się ich bać?
Chochliki to bardzo kapryśne i psotliwe stworzenia, które wywinęły Bellowi niezły numer. Nie będę zdradzał, jak zakończy się niespodziewane spotkanie z baśniowymi psotnikami (odwołania do Snu nocy letniej Williama Szekspira są w tym fragmencie komiksu wyraźnie widoczne; zastanawiające jest, czy Joann Sfar pisząc scenariusz, chciał również przywołać Neila Gaimana i serię Sandman?). W każdym razie nieoceniona okaże się pomoc elfologa Petrusa Barbygere.
koszmarWielka szkoda, że Rowerem przez Irlandię to już ostatni tom z przygodami profesora Josepha Bella. Zakończenie omawianego albumu zupełnie nie sugeruje, że to już koniec, że więcej nie będzie. Wątki wcale się nie zamykają, a wręcz przeciwnie. Aż nieprawdopodobne, że Joann Sfar nie kontynuuje tej serii. Tym bardziej, że właśnie współpraca między scenarzystą, rysownikiem a kolorystą (odpowiednio: Joann Sfar, Tanquerelle i Walter) zaczynała wyglądać wyśmienicie. Pod względem graficznym to najlepszy zeszyt ze wszystkich pięciu. Rysownik Hervé Tanquerelle nie podrabia stylu Sfara, wyraźnie widać, że dorobił się swojej wizji, jak mają wyglądać postaci, jakie mają mieć charakterystyczne gesty, mimikę, stroje.
Na zakończenie pozwolę sobie na prywatny apel do wydawnictwa Mroja Press: Więcej Sfara!

Joann Sfar (scenariusz), Tanquerelle (rysunki), „Profesor Bell #3: Rowerem przez Irlandię”, tłum. Magdalena Kurzyna, Mroja Press, Warszawa 2013.


[scenariusz: 4+, rysunki: 5-, kolory/cienie: 5]

trepanacja
{komiks można kupić :tu:}

gildia
tekst pierwotnie ukazał się na stronie Gildia.pl i można go przeczytać kliknąć :tu: tak! :tu:

 

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Profesor Bell #3: Rowerem przez Irlandię at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: