Batman. Detective Comics #1: Oblicza śmierci

21/05/2013 § Dodaj komentarz

Batman Detective ComicsI oto mam przed sobą kolejny album komiksowy od wydawnictwa Egmont z cyklu „Nowe DC Comics”. Tym razem także uraczono nas, po Trybunale sów, opowieścią z udziałem Zamaskowanego Krzyżowca. W ramach Batman: Detective Comics otrzymaliśmy pierwszy tom, który nosi tytuł Oblicza śmierci, autorem zarówno rysunków, jak i skryptu, jest Tony S. Daniel, ale z gościnnym udziałem Polaka, Szymona Kudrańskiego, który małymi kroczkami robi karierę za Wielką Wodą.
Jeśli miałbym, tak na wstępie recenzji, ocenić tytuł Daniela, to musiałbym napisać, że propozycja autora jest miałka, ponieważ za bardzo chciał się pokazać z jak najlepszej strony i wrzucił wszystkiego za dużo.
W Obliczach śmierci mamy wszystkie elementy, której już dobrze znamy. Joker znów ucieka z Azylu Arkham. Kolejny raz spiskuje, rozstawia pułapki we współpracy z nowym złoczyńcą – Dollmakerem, który chce zwrócić uwagę Batmana brutalnymi morderstwami, przy okazji podbić Gotham i zarobić na śmierci Mściciela. Jest i Pingwin, Hugo Strange oraz Catwoman. Jest próba pokazania relacji emocjonalnych jakie łączą Batmana i komisarza Gordona, a także mało przekonująca przymiarka do relacji damsko-męskich w wykonaniu reporterki Charlott Rivers i Bruce’a Wayne’a. Są i inne postaci, nowe, właśnie wprowadzone przez Tony’ego S. Daniela do uniwersum Mrocznego Rycerza, które dopiero co weszły na scenę, a ich obecność będzie pewnie wykorzystywana w kolejnych zeszytach Detective Comics.
batmanTylko co z tego? Świat przedstawiony w omawianym tomie jest przeładowany postaciami i wątkami, a sam główny bohater sprawia wrażenie zagubionego, kręcącego się bezwolnie od zdarzenia do zdarzenia. Akcja toczy się bardzo szybko i zastrzeżeń, co do logiki kolejnych wątków, mieć nie można. Przyzwyczailiśmy się, że Batman jest najlepszym z detektywów, ale Daniel nie pozwala mu rozwinąć zdolności dedukcyjnych, popycha go od epizodu do epizodu.
Oczywiście istnieje możliwość innej interpretacji zdarzeń przedstawionych w Obliczach śmierci. Skoro Dollmaker, nowy sprzymierzeniec Jokera, jest, jak wskazuje jego imię, lalkarzem, który zza kulis steruje swoimi marionetkami, to być może bezwiedność działań Batmana, wspomniane przeze mnie powyżej bezmyślne miotanie się po planszach, jest zamierzone. Osobiście nie bardzo chce mi się w takie uzasadnienie wierzyć.
Na czwartej stronie okładki obok kodu kreskowego z ceną i ISBN, poniżej logotypów patronów, jest także informacja „Tylko dla dorosłych”. Moim zdaniem ten znak informacyjny powinien znajdować się z przodu. Komiks faktycznie jest dla dorosłych ze względu na nawarstwienie wielu brutalnych scen. Jest to album z serii Batman: Detective Comics, a właściwie powinien należeć do serii: Batman: Horror Comics. Czytając ma się wrażenie, że scenarzysta chciał połączyć filmy Laleczka Chucky oraz Teksańska masakra piłą mechaniczną z uniwersum Batmana.
kadrRysunkowo także niewiele ciekawego się dzieje. Gotham to mroczne miasto, właściwie jeden wielki rynsztok. Zamaskowany Krzyżowiec jest postawny i umięśniony, a jego mimika zdradza proste emocje, które można streścić w zdaniu: „Nienawidzę was, nienawidzę was wszystkich”. A skoro tak, to ja podziękuję i odłożę Oblicza śmierci, gdzieś wysoko na półkę, ponieważ jest mało prawdopodobne, abym kiedykolwiek jeszcze chciał ten tom przeczytać.

Tony S. Daniel {właśc. Daniel Antonio Salvador} (scenariusz), Tony S. Daniel {właśc. Daniel Antonio Salvador} & Joel Gomez & Szymon Kudrański (rysunki), „Batman Detective Comics #1: Oblicza śmierci”, tłum. Tomasz Sidorkiewicz, Klub Świata Komiksu – album 775, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2013.


[scenariusz: 2, rysunki: 3, kolory/cienie: 3]

plansza
{komiks można kupić :tu:}

Recenzja napisana dla serwisu „Komiksomania, aby ją przeczytać, wystarczy kliknąć :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Batman. Detective Comics #1: Oblicza śmierci at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: