Syklus

01/05/2013 § Dodaj komentarz

syklusZa kilka dni miną dwa tygodnie od zakończenia Ligatury, a ja się dopiero zbieram, zbieram w sobie, powoli się składam, układam na nowo, próbując przemyśleć ostatnie wydarzenia i podjąć jakieś rozsądne decyzje. Szukam sensownych rozwiązań. Rozglądam się więcej na boki, ale i głębiej w siebie.
Post factum okazuje się, że znakiem rozpoznawczym (ostatnio używa się sformułowania: „identyfikacja wizualna”) tegorocznego festiwalu powinien być dinozaur, właściwie dinozaury, wiele różnych, dużych i małych, znanych, nieznanych. Mimowolnie się pojawiły w wielu miejscach i sytuacjach. Niektórych się spodziewałem, inne były dla mnie sporym zaskoczeniem.
za oknemWiedziałem, że w książce Za oknem świeci słońce Anji Wicki główny bohater bardzo lubi wymarłe jaszczury. Kredą na ulicy rysuje ich ogromne kontury. Może otrzymać, od troszeczkę starszej koleżanki, fajną figurkę gada, ale musi coś w zamian zrobić: wsunąć palec w jej waginę. Wiedziałem, że Anja na wystawę w Kolektywie 1A przywiezie, obok oryginalnych plansz z książki, także kilka figurek ze swojej kolekcji. Zaskoczyło mnie, że w komiksie Komarów Bart Nijstad używa dinozaura w takim samym kontekście, co Anja w swojej książce: jako swoistej figury stylistycznej związanej z dojrzewaniem.
Ale największym zaskoczeniem (z półki prastarych gadów), była książka pt. Syklus, którą przywiózł ze sobą Martin Ernstsen. W piątek przekazał na stoisko do sprzedaży 5 sztuk, wszystkie sprzedały się pierwszego dnia, także sobie kupiłem. W sobotę kilka osób przyszło i szukało tej książki, ale więcej Martin już nie miał.
syklus - planszaSyklus (czyli w tłumaczeniu: Cykl), to prosta opowieść przedstawiona na 32. stronach bez użycia słów. Komiks przedstawia alternatywną historię Ziemi i ludzkości. Takie kolejne: co by było, gdyby…? Gdyby cykl ewolucyjny miał szansę zatoczyć jeszcze jedno koło? Aktualnie to ludzie chodzą do Muzeum Historii Naturalnej i oglądają skamieniałe szkielety ogromnych, prehistorycznych gadów, ale gdyby teraz, nagle wielki meteor nadleciał i uderzył w Ziemię, gdyby ludzkość wyginęła, gdyby cywilizacja Homo Sapiens została zniszczona, gdyby wszystko zaczęło się jeszcze raz, w kolejnym pra-poczatku, gdyby ewolucja miała jeszcze jedną szansę… Wybuchają wulkany, formują się kontynenty, w ocenie powstaje życie, rozwija się, gady wyłażą na ląd, przyjmują postawę wyprostowaną, odkrywają ogień, wynajdują koło, litery, druk… Cywilizowane dinozaury idą do Muzeum Historii Naturalnej na wycieczkę, a tam mogą oglądać skamieniałe szczątki Homo Sapiens.
Nie zabawa dziejami Ziemi, wg scenariusza i pomysłu Martina Ernstsena, stanowi o sile tego komiksu. To fenomenalne plansze (w kolorze!) szwedzkiego ilustratora Kiliana Enga powodują, że chce się ten zeszyt kartkować raz po raz.
syklussSyklus jest pierwszym komiksem w jego karierze. Widać, że tworzenie ilustracji nie jest mu obce, sztukę tę opanował wyśmienicie. Wiele z plansz w tym albumie jest całostronicowa. Mam wrażenie, przeglądając kolejny raz książkę, jakby sekwencyjność została zbudowana za pomocą plakatów. O dziwo, nie mam żadnych zastrzeżeń. Taki sposób prezentacji opowieści sprawdza się wyśmienicie. Kilian Eng nie rozmienia się na drobne. Na pięciu stronach, za pomocą łącznie sześciu kadrów, ukazuje, jak mógłby wyglądać koniec znanego nam świata. Czytelnik nie ma żadnych wątpliwości, wierzy w to, co widzi. Narracja mimo takich gigantycznych (epokowych) przeskoków jest spójna.
syklus -planszaW komiksie Martina Ernstsena i Kiliana Enga dinozaury są górą. Na Ligaturze także były. Celem dopełnienia obrazu wypada, aby wspomniał, że podczas festiwalu swoją premierę miał katalog Silence 2012. Jest w nim praca Renaty Gąsiorowskiej, w której także występuje prastary jaszczur, prawdopodobnie Brachiozaur, noszący na grzbiecie małe miasteczko…

Martin Ernstsen (manus og idé), Kilian Eng (illustrasjon), „Syklus”, Jippi Comics, Oslo 2012.


[scenariusz: 4, rysunki: 5+, kolory/cienie: 6-]


{Kilian Eng – bardzo polecam odwiedziny: stronatumblr, fb}
syklus-plansza

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Syklus at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: