Hellboy #10: Lichwiarz i inne opowieści

07/04/2013 § Dodaj komentarz

HellboyWielkim fanem Hellboya nigdy nie byłem, czytałem okazjonalnie, przypadkowo, bez przekonania, że mam do czynienia z fenomenalną opowieścią. Takie było moje podejście do postaci wykreowanej prze Mike’a Mignoli jeszcze kilka lat temu. Jednakże po przeczytaniu opowieści z tomu Zew Ciemności zasadniczo się ono zmieniło. Może nie zostałem wielkim fanem, ale zacząłem doceniać talent snucia niebanalnych opowieści. Być może dlatego, że właśnie w tym tomie Wielki Mike oddał pałeczkę rysownika Duncanowi Fegredo. Nigdy nie przekonywała mnie grubo ciosana kreska Mignoli.
Lichwiarz i inne opowieści to album składający się z czterech, odrębnych historii. Główny wątek, snuty w dwóch poprzednich tomach, zostaje odstawiony na bok. W bieżącym dostajemy za to zestaw, w którym każda dzieje się w innym miejscu, porusza inne (mroczne) sprawy, rozbudowuje mitologię Piekielnego Chłopca oraz dobudowuje wątki do postaci znanych z serii Biuro Badań Paranormalnych i Obrony. Dodatkową atrakcją tej antologii jest fakt, że za każdą z opowieści odpowiedzialny jest inny rysownik.
kadrLichwiarz to pierwsza historia, najdłuższa, zajmuje ponad połowę albumu. Została narysowana przez Richarda Corbena, rysownika, który współpracował już z Mignolą podczas pracy nad tomem Wyspa i inne opowieści. Wówczas kooperacja obu panów poszła dalej, ponieważ Corben był także współscenarzystą historii Makoma. Rozgrywała się ona w Afryce, Lichwiarz natomiast dzieje się w Stanach, a dokładnie w Appalachach. Przygotowując skrypt do tej historii Mignola był, jak sam pisze w przedmowie, „pod olbrzymim wpływem bohatera wymyślonego przez Manly’ego Wade’a Wellmana. Chciałem zrobić coś, co miałoby klimat legend, a jednocześnie nie było adaptacją żadnej z nich – tak właśnie odbierałem opowiadania Wellmana – i chyba udało mi się to”. Mogę potwierdzić, udało się. Opowieść zaludniona jest przez nikczemne demony, wiedźmy, paktujące z prastarym Złem, ukrywającym się pod postacią tytułowego Lichwiarza, sługusa Diabła. Galeria postaci oraz sytuacje, z którymi muszą sobie radzić Hellboy i Tom Ferrell jego towarzysz, przywodzą na myśl Bestiariusz Słowiański Pawła Zycha i Witolda Vargasa.
malyAlbum zawiera także trzy inne historie: Ci, którzy na statkach ruszyli w morze (współscenarzysta: Joshua Dysart, rysunki: Jason Shawn Alexander), W świątyni Molocha (rysunki: Mike Mignola) oraz Pieprzyk (rysunki: Duncan Fegredo). Z tych trzech najbardziej podobała mi się opowieść narysowana przez Jasona Shawna Alexandera, dotąd nieznanego w Polsce rysownika, który za oceanem narysował m.in. Dead Irons do scenariusza Jamesa Kuhorica dla wydawnictwa Dynamite Entertainment czy The Secret do scenariusza Mike’a Richardsona dla wydawnictwa Dark Horse. Prace Alexandra robią wrażenie, jest w nich dużo ekspresji, niebanalnego kadrowania, postaci ukazywane są z perspektywy lekko z góry lub z dołu (a nie na wprost). Wydawać by się mogło, że tła pozostawiają wiele do życzenia, ponieważ często są to jedynie kolorowe plamy. Ale kontrast między rysowaniem postaci (bardzo szczegółowym oddaniem każdej zmarszczki na twarzy, zapadniętych oczu, rozczochranych włosów) a uproszczeniem tła, działa na korzyść rysownika. Czytający skupia się na emocjach bohaterów. Opowieść jaka przypadła Alexandrowi do zilustrowania osnuta jest wokół postaci Czarnobrodego, a dokładnie jego zaginionej, i odnalezionej po wiekach, głowy. Akcja rozpoczyna się w antykwariacie w mieście Newburyport w stanie Massachusetts, a kończy 800 mil dalej na wyspie Ocracoke w Północnej Karolinie. Skarb, szkielety, zdolności paranormalne, piekło, wina oraz zemsta. O tym jest ta historia (zresztą specjalnie nie wyróżnia się z narracji napisanych przez Mignolę), na plus można jeszcze zapisać, że pojawia się w niej także Abe Sapien (członek BBPO).
Lichwiarz i inne opowieści to dobra antologia z przygodami Hellboya. Zarówno pod względem scenariuszy, jak i rysunków. Swoisty antrakt w głównej opowieści o życiu Piekielnego Chłopca i mam nadzieję, że Egmont wyda tom 13 jeszcze w tym roku.

Mike Mignola & Joshua Dysart (scen.), Mike Mignola & Richard Corben & Duncan Fegredo & Jason Shawn Alexander (rys.), „Hellboy #10: Lichwiarz i inne opowieści”, tłum. Tomasz Sidorkiewicz, Klub Świata Komiksu – album 771, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2013.


[scenariusz: 4, rysunki: 4+, kolory/cienie: 4-]

hellboy
{komiks można kupić :tu:}

Recenzja napisana dla serwisu „Komiksomania, aby ją przeczytać, wystarczy kliknąć :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Hellboy #10: Lichwiarz i inne opowieści at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: