Chcielibyśmy, aby komiksy były znów dla dzieci… – wywiad z Maciejem Gierszewskim

12/03/2013 § 1 komentarz

komiksy dla dzieciW poniedziałek w „Przekroju” ukazał się artykuł Dominiki Węcławek pt.: Więcej komiksów dla najmłodszych. Tekst zaczyna się od słów: „– Chcemy, żeby komiksy były znów dla dzieci – mówi Maciej Gierszewski, redaktor prowadzący nową serię w wydawnictwie Centrala”. Dokładnie tak, seria Centralka, przeznaczona dla najmłodszych czytelników książek, jest pod moją opieką.
Zbierając materiał do artykułu Dominika zadała mi zestaw kilku luźnych pytań, na które starałem się odpowiedzieć rzetelnie. Nie cały materiał został użyty w „Przekroju”, dlatego zdecydowaliśmy się moją wypowiedź lekko przerobić, dopisać dwa lub trzy pytania. No i wyszedł pełnowartościowy wywiad, który miał dziś swoją premierę na Gildii.

Kiedy zaczęliście przymiarki do wejścia w rynek komiksów dla najmłodszych?

Do uruchomienia serii Centralka przymierzaliśmy się od około 3 lat.
Wówczas ogłosiliśmy pierwszą edycję międzynarodowego konkursu na komiksy przeznaczone dla dzieci oraz młodzieży ABECEDEX. Wygrała ją María Inés Gul, która rozwija swoje zainteresowania w zakresie takiego komiksu i od jakiegoś czasu publikuje swoje prace w magazynie dla nastolatek „Rookie”.
Seria Centralka będzie obejmowała komiksy dla dzieci i dla młodzieży. Wyrasta ona na bazie wspomnianego konkursu ABECEDEX oraz z naszych doświadczeń wydawniczych, gdyż opublikowaliśmy już dwa komiksy, które przez naszych młodszych czytelników są bardzo lubiane, mam na myśli Wiktora i Wisznu Jeroena Funke oraz The Lonely Matador Jay’a Wrighta. Początkowo planujemy wydawać 4 komiksy w roku.

Jaka książka będzie pierwsza? Tomka Samojlika? 1-200

Pierwszy komiks „już jest!”, to książka-laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu – Pustelnik autorstwa norweskiego twórcy Martina Ernstsena – jest to opowieść o chłopcu, który spędza samotne wakacje u babci. Historia opisuje rozwój przyjaźni między dwojgiem bohaterów, przedstawia różne sposoby radzenia sobie z nudą. Dodatkowo autor podejmuje problem rozumienia przez małe dziecko fantazji i rzeczywistości (…).

Dlaczego akurat komiksy dla dzieci? Przecież obiegowa opinia o komiksach, jest właśnie taka, że są dla dzieci.

Uruchamiając serię Centralka zależy nam na tym, aby promować ambitne książki o wysokich walorach artystycznych i wychowawczych. Naszym nieustającym celem jest zwrócenie uwagi na bogactwo gałęzi komiksu dla młodszych czytelników, słabo rozwiniętego w Polsce i ograniczającego się właściwie do komercyjnych publikacji.
Przy okazji chcemy udowodnić, przewrotnie, prawdziwość hasła: „Komiksy są dla dzieci”, chociaż w naszych rozmowach redakcyjnych o serii często dodawaliśmy do tego zdania słowo „także” i wówczas brzmi ono tak: „Są także komiksy dla dzieci”.

Masz może w zanadrzu uzasadnienie, dlaczego czytanie komiksów od małego jest ważne?

Jesteśmy przekonani, że czytanie komiksów kształci. „Kolorowe zeszyty” posiadają unikalny potencjał wciągnięcia w historię/opowieść poprzez narrację wizualną, która uczy zrozumienia ciągłych/długich (a nie tylko fragmentarycznych) historii. Komiksy rozwijają w dzieciach umiejętność czytania i pisania. Dzięki nim nabywają podstawowych umiejętności: czytania z prawej do lewej oraz oglądania z góry do dołu. Dzięki rysunkom uczą się rozumieć niewerbalne kody interakcji, czyli gesty ciała i grymasy twarzy.
Chcielibyśmy, aby komiksy były znów dla dzieci. Zdajemy sobie sprawę, że w dobie tabletów i iPadów potrzeba czytania i fizycznego kontaktu z książką zanika, stąd jednym z zasadniczych celów, jakie nam przyświecają, jest ukazanie radości wynikającej z obcowania z nią, czytania jej wspólnie (rodzinnie), komentowania, oglądania, przewracania kartek.

PustelnikFB
Stawiamy na książki niebanalne, intrygujące, poruszające tematy trudne (jak samotność i nuda w Pustelniku), czytelnie opowiedziane i realizowane według zasady „bawiąc uczy, ucząc bawi”. Hasło promocyjne serii brzmi: „Komiksy dla dzieci mądrych rodziców”, czyli czytane wspólnie przez dzieci i rodziców (…).


– – – – – – –
Cały wywiad jest do przeczytania na stronie Gildii, zachęcam i zapraszam: klik! klik!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , ,

§ One Response to Chcielibyśmy, aby komiksy były znów dla dzieci… – wywiad z Maciejem Gierszewskim

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Chcielibyśmy, aby komiksy były znów dla dzieci… – wywiad z Maciejem Gierszewskim at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: