The Arrival

26/02/2013 § 6 Komentarzy

The ArrivalKomiks The Arrival//Przybysz Shauna Tana to piękna opowieść o mężczyźnie, który opuszcza swoją rodzinę i wyjeżdża do obcego kraju w poszukiwaniu lepszego życia. Oglądamy jego proces asymilacji w nowym środowisku, poszukiwanie pracy, poznawanie nowych przyjaciół i tym podobnych codziennych spraw.
The ArrivalShaun Tan świetnie pokazał ‘inność’ nowego miejsca, ubierając ją w lekko surrealistyczne klimaty. Zamiast możliwych do przeczytania napisów informacyjnych na sklepach, w gazetach, itp., wszędzie są jakieś przedziwne znaki, których nie rozumiemy. Tubylcy jedzą jakieś dziwne owoce i żyją w pięknej harmonii z przedziwnymi stworami. Zapewne tak się czuje duża większość emigrantów w nowym kraju.
Cały album jest niemy, a wizualna strona tego komiksu to istny majstersztyk. Największe wrażenie robią na mnie całostronicowe kadry przedstawiające panoramę miasta. Niezwykle szczegółowe, które można oglądać długo i wiele razy, w których zawsze znajdziemy coś nowego. Świetna jest również scena, przedstawiona za pomocą dwunastu małych kadrów na stronie, rozmowy bohatera z celnikiem na granicy. Nie widzimy rozmówcy, tylko reakcje i zakłopotanie naszego bohatera. Za pomocą prostej metody autor otrzymał wspaniały efekt! The Arrival
Muszę przyznać, że jakoś nigdy nie kupowałem niemych komiksów, bo dla mnie to oglądanie (bo o czytaniu raczej nie ma mowy) na 15 min i trochę szkoda mi pieniędzy, które mogę przeznaczyć na inną książkę. Jednak do tego albumu będę wracał jeszcze nie raz, bo bardziej traktuję go jak album ze świetnymi grafikami, a nie jak komiks.
Jak dla mnie to jeden z najlepszych komiksów. Swój egzemplarz dostałem na urodziny, został sprowadzany z zagranicy, ale gdyby tak się nie stało, to z pewnością kupiłbym dni polskie wydanie, gdyż ‘kultura gniewu’ zapowiedziała, że w marcu wznowi Przybysza oraz wyda kolejny album Shauna Tana Opowieści z najdalszych przedmieść.

Shaun Tan (scenariusz & rysunki), „The Arrival”, Lothian Books/Hachette Australia, Melbourne 2006.

thearrival

[autor: Piotr Lipa]

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

§ 6 Responses to The Arrival

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading The Arrival at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: