Profesor Bell #2: Frachtowiec Króla Małp; Promenada Angielek

06/02/2013 § Dodaj komentarz

bellPierwszy album z przygodami profesora Bella ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa Mroja Press w 2010 roku. Zawierał dwa oryginalne francuskie zeszyty autorstwa Joanna Sfara: Dwugłowego Meksykanina oraz Lalki Jerozolimy. Pamiętam, że wówczas oceniłem ten komiks wysoko , i że bardziej podobał mi się drugi zeszyt, i to, że profesor Joseph Bell (mieszkający w Edynburgu szkocki chirurg, który jest lekarzem Jej Królewskiej Mości) pomagał kapłanom trzech religii pokonać w Jerozolimie samego Diabła. Zresztą pisałem o tym w tekście .:tu:.
Polski wydawca kazał nam czekać dwa lata na następną książkę z tego cyklu. I teraz wiem, że warto było czekać. Nowy album zawiera, podobnie jak pierwszy, dwa oryginalne zeszyty: Frachtowiec Króla Małp oraz Promenadę Angielek. I jeśli w przypadku poprzedniego tomu, to Joann Sfar odpowiadał zarówno za scenariusz jak i rysunki, to tym razem autor Kota Rabina napisał jedynie (aż!) scenariusze. Jednakże mimo, że rysunki w tym tomie są dziełem niejakiego Tanquerelle’a to wielbiciele stylu Sfara nie muszą czuć się zawiedzeni, gdyż nowy rysownik wywiązał się ze swego zadania znakomicie. Czytelnik, który zapoznał się z poprzednią publikacją, oczekuje „Sfara” i dostaje go. Tanquerelle nie próbuje zmieniać stylu Mistrza. Oczywiście można wychwycić subtelne różnice w rysunku postaci, gdyż są one nakreślone bardziej delikatną i szczegółową kreską. Jednak ilustracje stworzone przez tego artystę klimatem nie odbiegają od pierwowzoru – nadal jest mrocznie i intrygująco. Dodatkowo układ kadrów na planszy także nie zostaje zrewolucjonizowany, co pewnie jest wynikiem samego scenariusza. plansza - sfarFrachtowiec Króla Małp to opowieść, w której pojawiają się znane ze wcześniejszych zeszytów postaci – inspektor policji Oskar Mazock, którego przezwisko brzmi Humpty-Dumpty oraz 800-letni duch Elphias. A także Ossour, przyjaciel Bella, który chciał mu zrobić niespodziankę i przywiózł mu z Syjamu prezent: miłego makaka. Jednakże w czasie podróży małpa „trochę” urosła. Adam Worth, arcywróg detektywa, umyślił sobie porwanie makaka-giganta. I w tym miejscu intryga się zawiązuje, więc nie będę zdradzał, jaki jest jej dalszy przebieg.
W Promenadzie Angielek akcja przenosi się do Francji. Znów obcujemy ze znanymi wcześniej bohaterami, ale poznajemy też nowych, w tym samą Jej Królewską Mość Wiktorię. Tym razem zadanie profesora Bella jest „polityczne”: musi zapobiec obaleniu monarchii. Nasz bohater będzie wodzony na pokuszenie przez bardzo seksowną, piegowatą blondynkę. Będzie też miał niepokojące, profetyczne sny. Jedną z ciekawszych postaci w tym zeszycie jest córka inspektora Mazocka. Zresztą część scenariusza zbudowana jest z listów, które ona wymienia ze szkolną koleżanką – z córką Adama Wortha. Ze wszystkich czterech zeszytów, to Promenada Angielek podobała mi się najbardziej. Być może dlatego, że zmienił się kolorysta; poprzednie trzy kolorowała Brigitte Findakly, natomiast w Promenadzie… kolory nakładał Walter.
Ci wszyscy, którzy czytali pierwszy zbiorczy tom przygód profesora Bella, powinni sięgnąć po drugi, który jest, moim zdaniem, lepszy od poprzedniego. To jeden z najlepszych komiksów, jakie czytałem w zeszłym roku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeczytać najpierw drugi tom, ponieważ akcja jest tak zbudowana, że nie trzeba znać pierwszego. Jednakże jestem przekonany, że wszyscy czytelnicy, którzy w tej kolejności poznają bohatera stworzonego przez Joanna Sfara i tak sięgną po książkę z 2010 roku.

Joann Sfar (scenariusz), Tanquerelle (rysunki), „Profesor Bell #2: Frachtowiec Króla Małp; Promenada Angielek”, tłum. Magdalena Kurzyna, Mroja Press, Warszawa 2012.


[scenariusz: 5+, rysunki: 5-, kolory/cienie: 4+]

{można kupić :tu:}

plansza 2smok-logo-500

Recenzja pierwotnie opublikowana na serwisie „Gildia Komiksu„, aby ją przeczytać, wystarczy kliknąć 

:tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Profesor Bell #2: Frachtowiec Króla Małp; Promenada Angielek at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: