Lucyfer #8: Wilk pod drzewem

17/08/2012 § 1 komentarz

Na okładce ósmego zeszyt serialu komiksowego autorstwa Mike’a Carey’a widzimy twarz mężczyzny o wydatnej dolnej wardze, lekko uniesionych kącikach ust, niczym w grymasie półuśmiechu, blond włosach z przedziałkiem na środek, zmarszczonych brwiach i głęboko osadzonych oczach, w źrenicach których odbijają się płomienie. Coś płonie: ognisko? świat?
Mamy nieodparte wrażenie, że postać patrzy się prosto na nas (czytelników). I chociaż światło płomieni oświetla dolną połowę jego twarzy, to oczy, ściągnięte brwi, pionowa zmarszczka (blizna?) między nimi przyciągają nasz wzrok, pobudzają ciekawość, niepokoją i intrygują. Na okładce, autorstwa Christophera Moellera, widzimy, oczywiście, twarz Lucyfera. Ciekawe z kim tym razem będzie się musiał sprzymierzyć, a z kim będzie musiał walczyć, aby utrzymać niepodległość swojego stworzenia?
Z poprzedniego tomu Exodus wiemy, że Jahwe, Bóg Przymierza, odszedł bez słowa. A pierwsze stworzenie (wszechświat), utraciwszy sygnaturę jego imienia, zaczyna się rozpadać. Archanioł Michał próbuje powstrzymać destrukcję (atrofię) wszechświata. Wątek ten jest kontynuowany także bieżącym tomie, który składa się z trzech nowel: Lilith, Neutralny grunt oraz Wilk pod drzewem, ostatnia dała także tytuł całemu zeszytowi.
Pierwsza z nich jest spojrzeniem wstecz, to opowieść o Lilith, kobiecie przeznaczonej Adamowi, której potomstwo spłodzone z demonami to armia Lilim. W tej historii dowiadujemy się, kto zaprojektował Srebrne Miasto oraz czyimi rękoma zostało wzniesione. Rzuca ona także ostry snop światła na motywy, które skończyły się buntem Samaela, zwanego Gwiazdą Zaranną. Nowelka ta, mimo wprowadzeniu pewnych nieścisłości do uniwersum wykreowanego przez Carey’a (aniołowie mogący mieć potomstwo, komnata Logos, w której miał przemawiać Jahwe, powstała już po jego zniknięciu), wydaje się najbardziej ciekawą i atrakcyjną wizualnie w całym zbiorze. Pewnie dlatego, że za warstwę wizualną nie odpowiadali standardowi wyrobnicy serii, a P. Craig Russell (rysunki) i Lovern Kindzierski (kolory).
Druga nowela w tym tomie – Neutralny grunt – nie wzbudziła mojego zainteresowania, wydaje mi się sztampowa: demon bierze w posiadanie duszę człowieka i zaprasza innych złych na posiedzenie/radę. W czasie, gdy trwa debata, człowiek nie jest sobą i robi rzeczy, których normalnie by nie robił. Wizualnie także bez szaleństw, a raczej wtórnie – ostra kreska, przywodząca na myśl nieudolna próbę naśladowania kreski Lee Bermejo. No i kolory, znów wyrobnik serii, Daniel Vozzo – podtrzymuję to, co kiedyś o jego pracy napisałem: „Zmęczony, czy też raczej znużony, już jestem kolorami nakładanymi przez Daniela Vozzo na kadry w tej serii. Nic zaskakującego i nieoczekiwanego na przestrzeni tych kilku tomów się nie dzieje. Oczywiście, pełen profesjonalizm, ale nawet, gdy nad górami zachodzi słońce, kadry są jakieś takie szare”.
Tytułowy Wilk pod drzewem to zaś moim zdaniem udana próba połączenia nordyckiej mitologii (Fenrir – wilk, który stara się rozpętać Ragnarök) z judeochrześcijańskim przedmurzem. W tej opowieści Lucyfer oddaje pole archontowi Michałowi, który dzięki temu że Los z Nieskończonych (niestety znów Mike Carey posiłkuje się postaciami wymyślonymi przez Neila Gaimana) ma niewyparzony język i mówi o jedno zdanie za dużo, w lot pojmuje co musi zrobić, aby powstrzymać rozpad Pierwszego Stworzenia.
Oczywiście w tytułowym opowiadaniu ma miejsce więcej zdarzeń niż te wymienione przeze mnie w powyższym akapicie. Jednak nie będę psuł, ewentualnym czytelnikom, przyjemności ich poznania.

Mike Carey (scen.), Peter Gross & Ryan Kelly & P. Craig Russell & Ted Naifeh (rys.), „Lucyfer #8: Wilk pod drzewem”, tłum. Paulina Braiter, Klub Świata Komiksu – album 748, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o. o., Warszawa 2012.


[scenariusz: 4, rysunki: 3, kolory/cienie: 3]


{inne recenzje można przeczytać :tu: :tu: i :tu: komiks można kupić :tu:}

Cała recenzja jest dostępna na stronie „Komiksomanii”, aby ją przeczytać, wystarczy kliknąć :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , ,

§ One Response to Lucyfer #8: Wilk pod drzewem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Lucyfer #8: Wilk pod drzewem at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: