Ratboy

13/07/2012 § Dodaj komentarz

(…) Pierwsza, zbiorcza edycja przygód Ratboya, która zawierała epizody Pierwsza krew i Wet za wet, opublikowana została w 1999 roku. Wydawcą był „Pasażer” – punkowy fanzin z Dębicy. Niedawno warszawskie wydawnictwo Kultura Gniewu opublikowało kolejne wydanie. Zawierające, oprócz dwóch już wymienionych epizodów, także dwuplanszówkę Ratboy vs. McDonald’s oraz bonus w postaci dziesięciostronicowego omówienia pod tytułem: Ratboy rozbrojony: Inspiracje oraz echa rzeczywistości. Omawia: Prosiak.
Ratboy urodził się najprawdopodobniej w latach ’70 XX wieku, w trakcie pierwszego epizodu ma około 19-20 lat. Jego ojcem może być generał Szczapa, o czym dowiadujemy się z odautorskiego przypisu. Wychował się w domu dziecka dla ofiar katastrofy ekologicznej na Śląsku, który prowadzony był przez siostry św. Witolda. Mieszkały w nim i inne dzieci-mutanty: „chłopiec bez rąk, dziewczynka urodzona bez oczu, trzynogi «pajączek»”. Po osiągnięciu pełnoletniości, został wypuszczony i słuch o nim zaginął. Do czasu koncertu w Mega Clubie. Co prawda idzie tam incognito, ale gdy skini wszczynają rozróbę i zaczynają naparzać punków, zdejmuje przebranie i wkracza do akcji już jako Ratboy. Baty dostają skini oraz policja, która zaalarmowana telefonem od uczciwego obywatela, przyjechała do klubu, by spałować anarchistów.
Metody walki głównego bohatera z „betonem” sytemu są dość ekstremalne. Nie waha się obrabować banku i przy okazji czyści konta bogaczy. Następnie, niczym Robin Hood, daje kasę potrzebującym, czyli dzieciakom z sierocińca. W epizodzie Wet za wet wybija szyby w McDonald oraz porywa z Gniezna biskupa polowego. Przetrzymuje go kilkanaście dni w swojej kryjówce. Chce w ten sposób uwolnić „więźniów sumienia”, młodych ludzi, którzy za odmowę służby wojskowej zostali wtrąceni do kryminału. Plan Ratboya jest prosty: państwo zwolni więźniów, a on wypuści generała-biskupa (…).

Krzysztof ‘Prosiak’ Owedyk (scenariusz & rysunki), „Ratboy”, kultura gniewu, wydanie II, Warszawa 2012.


[scenariusz: 4+, rysunki: 4-, kolory/cienie: 3+]


{inne recenzje można przeczytać :tu: i :tu: komiks można kupić :tu:}

Cała recenzja jest dostępna na stronie „Komiksomanii”, aby ją przeczytać, wystarczy kliknąć :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Ratboy at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: