W.E.S.T. #1: Upadek Babilonu

09/07/2012 § 1 komentarz

W maju wydawnictwo Taurus Media uraczyło nas kolejnym tytułem, pierwotnie pochodzącym z francuskiej sceny komiksowej, tym razem z oficyny Dargaud. Otrzymaliśmy zeszyt Upadek Babilonu, pierwszy z serii W.E.S.T., która w oryginale liczy sobie sześć tomów. Za scenariusz odpowiadają Xavier Dorison i Fabien Nury, a za rysunki i kolory Christian Rossi.
Zarówno Xavier Dorison, jak i Fabien Nury nie są w Polsce autorami nieznanymi. Pierwszego z nich mięliśmy okazje poznać dzięki takim seriom jak: Trzeci testament (wydawnictwo Egmont wydało 4 tomy; edycja niekontynuowana w Polsce), XIII Mystery (wydawnictwo Egmont wydało 2 tomy; edycja niekontynuowana w Polsce) oraz Long John Silver (wydawnictwo Taurus Media wydało 2 tomy; edycja kontynuowana w Polsce). Natomiast Fabiena Nury’ego mięliśmy okazje poznać podczas publikacji komiksu Jam jest Legion (wydawnictwo Sutoris wydało 1 tom; edycja niekontynuowana w Polsce).
(…) Naprzeciw siebie stają dwa tajne stowarzyszenia. Pierwsze z nich – Century Club – to grupa prominentnych przedstawicieli biznesu i władzy, którzy zza kulis pociągają za sznurki. To swoiste lobby składające się ze „stu osobistości zaliczanych do najbardziej wpływowych w amerykańskim społeczeństwie”, na czele którego stoi honorowy przewodniczący – senator Charles Lennox. Ale i on, w trakcie rozwoju akcji, okazuje się jedynie marionetką. Ponieważ prawdziwym „przewodniczącym” jest demoniczny (dosłownie!) bohater, który swoimi dystyngowanymi manierami, starannym krojem ubrań, szponowatymi paznokciami przypomina trochę postać Louisa Cyphre’a garną przez Roberta De Niro w filmie Harry Angel w reżyserii Alana Parkera. Zdemaskowanie i zdyskredytowanie przedstawicieli Century Clubu to główne zadania drugiej, tajnej grupy – W.E.S.T., czyli Weird Enforcement Special Team, w skład której wchodzą czterej panowie z okładki: Morton Chapel, Angel Salvaje, Bishop i Bart. Przedstawiciele specgrupy to nie mili dżentelmeni w garniturach, to raczej kolesie od brudnej roboty. Zostali skrzyknięci przez Richarda Claytona (byłego członka ekipy prezydenckiej), aby wszelkimi możliwymi środkami potwierdzili jego przeczucia, co do spisku zagrażającego prezydentowi Stanów Zjednoczonych. (…)

Xavier Dorison & Fabien Nury (scenariusz), Christian Rossi (rysunki), „W.E.S.T. #1: Upadek Babilonu”, tłum. Wojciech Birek, Wydawnictwo Taurus Media, Piaseczno 2012.


[scenariusz: 4, rysunki: 4+, kolory/cienie: 4]


{inne recenzje można przeczytać :tu: i :tu: komiks można kupić :tu:}

Cała recenzja jest dostępna na stronie „Komiksomanii”, aby ją przeczytać, wystarczy kliknąć :tu: tak! :tu:

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , ,

§ One Response to W.E.S.T. #1: Upadek Babilonu

  • Piotr Lipa pisze:

    Jakoś mocno nie przypadł mi ten komiks do gustu. Ilustracje mnie odpychają, fabuła prosta jak drut. Taki marny komiks środka. Jednak bardzo mi się spodobało Twoje skojarzenie przewodniczego Century Club do Louisa Cyphre’a. Bardzo trafne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading W.E.S.T. #1: Upadek Babilonu at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: