Hellblazer #13: Setting Sun

06/02/2012 § Dodaj komentarz

Dziś, w ramach „gościnnych występów”, prezentuję tekst Tomasza Bednarza. Tomaszowi dziękuję za udostępnienie tekstu i zapraszam do lektury:
Hellblazer to bardzo długa seria komiksowa, rozpoczęta jeszcze w 1988, i kontynuowana po dziś dzień, licząca już sobie ponad 275 zeszytów. Jak na historię o cynicznym Londyńskim magiku, który jest nałogowym kłamcą i palaczem, rzekłbym, że to dość długo. Przez ten cały okres scenariusze do komiksu pisała cała śmietanka amerykańskiej sceny komiksowej jak Garth Ennis, Grant Morrison, Brian Azzarello czy właśnie Warren Ellis odpowiedzialny za recenzowany przeze mnie tom.
W Setting Sun zebrane są zeszyty 140-143 serii, co w sumie przelicza się na 5 opowiastek. Komiks ma tylko te 96 stron, więc myślę, że streszczanie każdej z nich, mijałoby się z sensem i byłoby tylko szkodliwe dla przyszłego czytelnika. Napiszę jedynie, że mamy do czynienia z pokojem, który zabija, japońskimi torturami, martwym antychrystem oraz poznajemy teorię spiskową na temat rodziny królewskiej. John Constantine, czyli główny bohater, za pomocą sprytu i drobnych sztuczek magicznych radzi sobie ze wszystkimi kłopotami bez większych problemów. Jednak często jego sposoby nie są ani zwykłe, ani nie dają zawsze pozytywnych rezultatów.
Warren Ellis nie cacka się z czytelnikiem i w komiksie często jest brutalnie bądź obrzydliwie, chociaż czasami pojawiają się także dowcipy, główne te czarne. Co więcej scenarzysta, jak to ma w zwyczaju, posługuje się prawdziwymi newsami ze świata, które przerabia i dostosowuje do historii. Pozostaje nam więc tylko domyślać się jak dużo prawdy jest w tych opowieściach, lub ze smutkiem, zastanowić się nad tym do czego zdolny może być człowiek.
Każda z pięciu historii rysowana jest przez innego artystę. Niekoniecznie tworzą oni miłe i estetycznie czyste obrazki, to miałoby się z celem w serii, która ma być horrorem. Największe wrażenie zrobił na mnie Marcelo Frusin, znany także i u nas z serii Loveless. Jego rysunki w Hellblazerze są jednak dużo lepsze niż w tym westernie. Mamy tu sporo świetnie użytej czerni. Ponadto fantastyczne kadrowanie rozmowy, która jest w centrum zeszytu powoduje, że to jedna z najlepszych historii tego tomu. Kolejnym ważnym elementem komiksu jest Crib narysowana przez Tima Bradstreeta. Jest on świetnym ilustratorem, głównie znanym z rysowania okładek (jak ta obok która zdobi okładkę całego wydania) i ze swojego fotorealistycznego stylu. Bardzo rzadko natomiast zdarza mu się rysować plansze komiksowe. Chyba to dobrze, bo zupełnie nie sprawdza jako artysta komiksowy, jego rysunki są bardzo statyczne.
Jeśli chodzi o resztę, to Frank Teran ma kreskę, która bardzo przypadła mi do gustu, choć na pewno nie jest ani czysta ani przejrzysta, to jednak ten brud i wszechobecna brzydota bardzo pasują do Hellblazera. Javiera Pulido natomiast, nigdy nie lubiłem, ale to kwestia gustu, ponieważ jest to, warsztatowo, bardzo dobry rysownik – potrafi świetnie przedstawić akcję. Romberger to identyczny przypadek jak Pulido, choć ma trochę ciekawszy styl.
Podsumowując bardzo dobry komiks, który również nadaje się cudownie jako wprowadzenie do postaci Johna Constantine’a i jego pełnego czarnej magii i alkoholu zadymionego Londynu. Sam kupiłem Setting Sun za około osiem dolarów i to bardzo sprawiedliwa cena, na pewno nie dałbym więcej niż dziesięć a już szczególnie nie okładkową dwunastkę. Moje skąpstwo nie zmienia jednak faktu, że to dobry zgrabnie napisany i narysowany komiks. Polecam się zapoznać, bo komiksowy Constatnie jest dużo bardziej interesujący niż wersja filmowa.

Warren Ellis (author), Frank Teran & James Romberger & Javier Pulido & Marcelo Frusin & Tim Bradstreet (artists), „Hellblazer #13: Setting Sun”, Publisher: Vertigo/DC Comics.


[autor: Tomasz Bednarz]


{komiks można kupić :tu:}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Hellblazer #13: Setting Sun at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: