Usagi Yojimbo #24: Powrót czarnej duszy

14/01/2012 § 5 Komentarzy

Jakiś czas temu na stronie „Komiksomanii” opublikowana została moja recenzja z ostatniego, wydanego w naszym kraju, tomu przygód Usagiego Yojimbo. Można ją przeczytać klikając :tu: lub kontynuować czytanie poniżej. O poprzednim tomie przygód długouchego ronina pisałem :tu:

Regularność z jaką Stan Sakai produkuje kolejne zeszyty, przedstawiające przygody długouchego ronina Usagi Miyamoto, zwanego Yojimbo, jest godna pochwały i wielkiego uznania. W wydaniu zbiorczym noszącym numer 24, zawarte zostało sześć tomów serii zeszytowej (od numeru 103 do 109). Album nosi tytuł Powrót czarnej duszy i składają się na niego trzy nowele: Pewnej mrocznej, burzliwej nocy…, Ciemność i dusza oraz Wróble.
Osobom, które znają poprzednie albumy sam tytuł bieżącego podpowiada, że tym razem to nie Usagi jest głównym bohaterem opowieści, a demon Jei. Nieśmiertelny demon, który z wielką wprawą walczy za pomocą włóczni i miecza, ukrywa się w ciele Inazumy. Za jej głowę szef Bakuchi wyznacza całkiem pokaźną nagrodę, co skutkuje tym, że w okolicy pojawiają się całe hordy łowców naród. Większość z nich to tytułowi „wróble”, czyli niedoświadczeni mordercy, którzy wychodzą z założenia, że w kupie siła. Inazumę ścigają także doświadczeni adepci miecza, m.in. Gen oraz Bezdomny Pies, a Usagi Miyamoto pojawia się jakby przypadkowo w tej historii, występuje gościnnie. Ważniejszymi postaciami są Isamu, brat Tomiko, oraz kapłan Sanshobo, który starał się wypędzić demona. Ale demon nie zostaje wypędzony, po prostu przenosi się do innego ciała. Tym razem w…
W poprzedniej historii, która nosi tytuł Ciemność i dusza, Stan Sakai przybliża nam początki demona, opowiadając o pierwszych, morderczych wcieleniach Jei, który z szerokim uśmiechem na twarzy zabija wszystkich dookoła. Jednakże czytelnik nie dowiaduje się, dlaczego jest on aż taki zły i dlaczego z taką nienawistną determinacją ściga królika-samuraja. Nie dowiaduje się również, dlaczego demon ma towarzyszkę – niewinną Kliko, która ze ślepym oddaniem, bliskim naiwności, podąża za kolejnymi „wujkami” i „ciotkami”.
Album nie różni się zasadniczo in plus od poprzednich, ostatnich należących do serii. Mamy do czynienia ze sprawnie opowiedzianymi historiami, wciągającymi i ciekawymi, ale środki wyrazu, dzięki którym zostało to osiągnięte, są typowe dla Stana Sakai.
Powrót mrocznej duszy jest przeznaczony dla wielbicieli serii, którzy śledzą wszystkie przygody długouchego ronina Usagi Miyamoto, zwanego Yojimbo.

Stan Sakai (scenariusz & rysunki), „Usagi Yojimbo #24: Powrót czarnej duszy”, tłum. Jarosław Grzędowicz, Klub Świata Komiksu – album 732, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o., Warszawa 2011.


[scenariusz: 4, rysunki: 4+, kolory/cienie: 4-]

{inne recenzje można przeczytać :tu: :tu: i :tu: komiks można kupić :tu:}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , ,

§ 5 Responses to Usagi Yojimbo #24: Powrót czarnej duszy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Usagi Yojimbo #24: Powrót czarnej duszy at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: