Kawaler de Lagardère

29/11/2011 § Dodaj komentarz

Jakiś czas temu na stronie „Alei Komiksu” opublikowana została moja recenzja z albumu Kawaler de Lagardère”. Można ją przeczytać klikając :tu: lub kontynuować czytanie poniżej.
1. Kawaler de Lagardère – album Tadeusza Raczkiewicza oraz Leszka Kaczanowskiego – to przykład komiksu z nurtu opowieści przygodowych płaszcza i szpady, który ostatnio omijany jest szerokim łukiem przez rysowników i scenarzystów. Chociaż na polu powieści ten nurt radzi sobie całkiem nieźle. Wystarczy wymienić książki hiszpańskiego autora Arturo Péreza-Reverte i jego popularny powieściowy cykl opowiadający o przygodach kapitana Alatriste, które rozgrywają się w Hiszpanii w pierwszej połowie XVII wieku.
2. Album wydany w bieżącym roku przez Wydawnictwo Ongrys, jest swobodną adaptacją, noszącej ten sam tytuł, awanturniczej powieści Paula Févala. Jak przyznaje, w krótkim posłowiu zamieszczonym na końcu komiksu, Kaczanowski: „(…) To rozbudowana i wielowątkowa powieść. Według mnie dość trudna do zaadaptowania w 46-stronnicowym komiksie. Ma ponad 50 rozdziałów, (…) Żeby komiks nie miał 200 stron, z wielu wątków trzeba było zrezygnować, a poszczególne epizody posklejać – przestawić kolejność, zmienić miejsce”.
3. Fabuła komiksu, którego akcja rozgrywa się na przełomie XVII i XVIII wieku we Francji, oparta jest na wątku związanym z intrygą księcia Gonzagi, który planuje zabójstwo księcia de Nevers, czyli swego kuzyna Filipa Lotaryńskiego. Ponieważ nosi się z zamiarem przywłaszczenia sobie dóbr, zaszczytów, a także małżonki Filipa – Aurory de Caulus. Jednakże w noc, w którą ma dość do zabójstwa, na zamku pojawia się również Henryk de Lagardère, mający swoje rachunki do wyrównania. Jest on bardzo sprawnym i szarmanckim szermierzem. Ale nie będę zdradzał więcej szczegółów. W każdym razie tej nocy na zamku Caylus rozpoczyna się pasmo pościgów, pojedynków i innych przygód z udziałem kawalera de Lagardère.
4. Intryga jest dość zakręcona. Śledzenie jej przebiegu i rozwoju chwilami nastręcza pewne trudności. Dodatkowy minus, to sposób, w jaki jest relacjonowana „w dymkach”, które miejscami są ewidentnie nudne. Dialogi bohaterów są sztuczne i drewniane. Ma to pewnie związek z historią postania tego albumu. Jak wspomina Tadeusz Raczkiwicz w posłowiu: „(…) dialogi miały być narysowane osobno. (…) Tydzień przed ukazaniem się Kawalera… Świat Młodych upadł. Oryginały kreski odesłali mi wcześniej, ale klisze, blaudruki z kolorem, kalki z dialogami i zapowiedzi – wszystko przepadło. (…) Nie miałem już także tekstów – w trakcie rysowania miałem je spisane na kartkach, ale komiks już miał iść do druku, więc kartki wyrzuciłem”. Dlatego fabuła została zrekonstruowana na podstawie oryginalnych plansz przez Leszka Kaczanowskiego i to on wstawił w istniejące dymki nowy tekst, ułożył plansze, aby ujednolicić fabułę, zaproponował narysowanie dodatkowych scen.
5. I oto jest nowy, ale i zarazem stary komiks narysowany przez Tadeusza Raczkiewicza. Komiks, który moim zdaniem ma wartość przede wszystkim archiwalną i kolekcjonerską. Dlatego, jeśli ktoś zdecyduje się na jego kupno, to proponuję wybrać „wydanie kolekcjonerskie”. Zostało ono poszerzone o wspomniane już przez mnie posłowie obu panów, o szkice ołówkiem, o niedokończone oraz usunięte plansze.

Tadeusz Raczkiewicz & Leszek Kaczanowski (scenariusz), Tadeusz Raczkiewicz (rysunki), „Kawaler de Lagardere. Wydanie kolekcjonerskie”, Wydawnictwo Ongrys, Kraków 2011.


[scenariusz: 2, rysunki: 4-, kolory/cienie: 3+]


{inne recenzje można przeczytać :tu: i :tu: komiks można kupić :tu: lub :tu:}

Tagged: , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Kawaler de Lagardère at Kopiec Kreta.

meta

%d blogerów lubi to: