Uzumaki: Spirala

21/10/2011 § 1 komentarz

Jakiś czas temu na stronie „Komiksomanii” opublikowana została moja recenzja z albumu Junji Ito Uzumaki: Spirala. Można ją przeczytać klikając :tu: Natomiast poniżej zamieściłem wersję lekko przeredagowaną.1. Uzumaki: Spirala to japoński horror autorstwa Junji Ito, który został wydany w Polsce przez wydawnictwo JPF w ramach cyklu Mega Manga. Komiks jest nieprawdopodobnie wciągający, zacząłem go czytać w piątek wieczorem i czytałem tak długo, aż skończyłem. Nie mogłem się oderwać. A jest to prawdziwe tomiszcze, cegła licząca sobie 644 stron. Oryginalne, japońskie wydanie to trzy tomy, które ukazały się w 2000 roku.
2. Już obwoluta książki jest intrygująca – spokojna, stonowana. Na czarnym tle przedstawiono młodą dziewczynę o długich, sięgających piersi, rudych włosach. Fryzurę ma „grzeczną”. Głowę delikatnie pochyloną, jakby w skinieniu. Wyraźne, czerwone usta. Ostry podbródek. Duże, zielone oczy, patrzące na bok. Oto obrazek przedstawiający cichą i skromną japońską licealistkę. Tylko te czarne spirale za jej plecami…
3. Dziewczyna z okładki, to Kirie Goshima. Ona, wraz ze swoim chłopakiem Shuichim Saito, są główni bohaterami albumu, którego akcja toczy się w miasteczku o nazwie Kurouzu. Kirie pełni rolę narratorki. Jej relacja, mimo opisywania nieprawdopodobnych i jeżących włosy na głowie zdarzeń, jest rzeczowa i dokładna, całkowicie wyprana z emocji. Opowiedziana ze stoickim dystansem. Jakby wypadki dziejące się w miasteczku były czymś oczywistym, czemu się dziwić nie wypada. I w pewnym sensie tak właśnie jest. Jednak o tym czytelnik dowiaduje się pod koniec tomu, dlatego nie będę zdradzał szczegółów.4. Akcja zaczyna się od problemów Shuichiego ze swoim ojcem, który wszędzie dostrzega spirale. Kolekcjonuje każdy przejaw, emanację spiralnego kształtu. Początkowa fascynacja wzorem, przeradza się w nerwicę natręctw, w obsesję, która kończy się śmiercią, dokładnie samobójstwem. Ojciec skręca się, wygina, łamie kości, wszystko po to, aby nadać swojemu ciału kształt idealnej spirali. „Klątwa spirali” zatacza coraz szersze kręgi, zaczyna obejmować już nie tylko członków rodziny Kirie i Shuichiego, ale także wszystkich mieszkańców miasteczka. Spirale oddziałują nie tylko psychicznie, obsesyjnie dręcząc ludzi, ale również fizycznie – włosy ożywają i atakują swoimi splotami, wir wytworzony przez ciało Azami Kurotani wciąga jednego z jej adoratorów, a później ją samą, ciała kolejnych bohaterów się skręcają, zaplatają ze sobą, niektórym wyrastają na plecach spiralne muszle, a ciała zamieniają się w obleśne ślimaki. Kręgi są coraz bardziej rozległe i obejmują również przyrodę. W końcowych nowelach jest sugestia, że miasteczko samo w sobie się zapętliło, jest centrum spiralnych kręgów i nie ma z niego ucieczki.5. Z założenia książka Junji Ito to komiksowy horror. Myślę, że wcale nie jest łatwo narysować przerażający i koszmarny komiks. Ito się udało. Uzyskał to dzięki bardzo dokładnemu rysunkowi, nagromadzeniu szczegółów w kadrze, które potęgują nastrój grozy. Szczegółowość oraz „mocno” zamknięte, obrysowane kadry potęgują uczucie klaustrofobii. Całość jest w czarni i bieli, kolor pewnie zniweczyłby mroczny i ciężki klimat plansz, a scenom nadałby banalnej landrynkowatości. A tak czytelnik musi uruchomić wyobraźnię i „zobaczyć” krwawą czerwień, „usłyszeć” skrzypienie desek i szum wiatru. Emocje bohaterów wypisane są na twarzach, nie ma schematyczności ujęcia, widać strach i przerażenie. Zapamiętam na długo sceny, które dzieję się w szpitalu, to jedne z najbardziej przerażających kadrów komiksowych, jakie czytałem/oglądałem. Oczywiście, na przestrzeni tych przeszło 600 stron, są momenty słabsze, mniej przerażające. Mimo że przeczytałem Spiralę jakiś czas temu, nadal uważam, iż jest to jeden z najlepszych komiksów rozrywkowych jakie w tym roku czytałem. Polecam go tym wszystkim, którzy uważają starach za dobrą rozrywkę.

Junji Ito (scenariusz & rysunki), „Uzumaki: Spirala”, tłum. Paweł Dybała, J.P. Fantastica, Mierzyn 2011.


[scenariusz: 5-, rysunki: 4+, kolory/cienie: 4+]


{inne recenzje można przeczytać :tu: :tu: i :tu: komiks można kupić :tu:}

Reklamy

Tagged: , , , , , , , ,

§ One Response to Uzumaki: Spirala

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Uzumaki: Spirala at Kopiec Kreta.

meta