Podsumowanie roku 2012. Z przeszłości

05/01/2013 § 4 Komentarze

Miało nie być żadnego podsumowania (patrz: poprzedni post), ale okazało się, że już napisałem. Dawno temu, bo rok temu na zaproszenie Dominika Szczęśniaka dla magazynu Ziniol:
zinolRok 2012 był rokiem dobrym dla komiksowa. Uważam, że właściwie był to rok przełomowy. Komiksy wychodzą z getta. Powoli, bo powoli, ale jednak. Nie tylko wydawnictwa i portale branżowe (wielbicieli kolorowych historii), ale także wydawnictwa komercyjne zaczęły „inwestować” w komiks. Bardzo dobrym przykładem jest seria „Powieść graficzna” wydawnictwa W.A.B. Dzięki takiemu działaniu i większej łatwości, jaką posiadają wydawnictwa komercyjne, w kontaktach z mediami, zaczęto pisać i mówić o „historiach obrazkowych” w gazetach codziennych i TV. Co spowodowało wytworzenie potrzeby obcowania z komiksem u osób, które jeszcze rok temu uważały go za historie przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Drukowanie powieści graficznych przez duże wydawnictwa, a co za tym idzie, możliwość obniżenia ceny egzemplarzy, spowodowało, że wydawnictwa branżowe, takie jak timof i Centrala musiały co rusz obniżać ceny, przygotowywać atrakcyjne promocje dla swoich produktów.
Obfitość, ilość albumów, które się w bieżącym roku ukazały, ma niepokojący wpływ na małe i mniejsze wydawnictwa takie jak Ważka czy Ongrys. Stoją one nad przepaścią, nie jestem pewien, czy czasem w 2013 roku nie znikną, nie umrą śmiercią naturalną.
Bardzo cieszy fakt, że komiks Grzegorza Janusza i Marcina Podolca ukazał się Wielkiej Brytanii, że zbiera pozytywne recenzje. Równie pozytywna jest informacja o wydaniu we Francji książki „Navires Polonais de Silence”. Cieszy tym bardziej, że książka powstała we współpracy wydawnictw Centrala i Kultura Gniewu oraz strony Polish’d Silence.
Smuci informacja, jaką podał Michał Słomka, który w wywiadzie dla „Ziniola” opowiadał, że na konkurs „Długi Debiut” nie przysłano żadnego albumu spełniającego podstawowe, formalne kryteria, a łączna liczba przesłanych albumów wynosiła 5 sztuk.
Organizatorzy MFKiG w Łodzi prawie do ostatniej chwili ukrywali informację, że tegorocznym gościem specjalnym będzie Mike Mignola, ale i tak Łódź dawno nie przeżyła takiego oblężenia fanów, jak w tym roku.
Najlepszy komiks zagraniczny wydany w 2012 roku to „Baby’s in black”.
Najlepszy komiks polski wydany w 2012 roku to „Wszystko zajęte”.
Największe komiksowe rozczarowanie roku 2012 to „Habibi”.

Tagged: , , , , ,

§ 4 Responses to Podsumowanie roku 2012. Z przeszłości

  • Komediant pisze:

    Timof obniżał ceny?
    Najlepszy komiks zagraniczny wydany w 2012 roku to „Baby’s in black”?
    Najlepszy komiks polski wydany w 2012 roku to „Wszystko zajęte”?
    Największe komiksowe rozczarowanie roku 2012 to „Habibi”?

    Oookej… Już dawno nie robiłem dużych oczu tak często w tak krótkim tekście.

    • giera pisze:

      może kiedyś tak będzie, tak się stanie, jak opisałem.
      ale wątpię. to wpis roszczeniowy, czy też bardziej ‚marzy mi się’…

  • Wojciech Szot pisze:

    dodam, że po 6 tysi od Gildii nikt się nie zgłosił. Nie ma debiutantów czy co…

  • giera pisze:

    Wojtku, jest jeszcze trochę czasu, więc szanse na to, że ktoś się zgłosi z propozycją wydawniczą są, oby był(-li) na miarę Agaty

Dodaj komentarz

What’s this?

You are currently reading Podsumowanie roku 2012. Z przeszłości at Kopiec Kreta.

meta